چاپ کردن این صفحه
24 آبان 1393

طرح اتهامات واهی برای پنج تن از بازداشت شدگان مسیحی

شش ماه از بازداشت پنج تن از نوكیشان مسیحی در زندان عادل آباد شیراز می گذرد . اینك ماموران امنیتی و دستگاه قضایی تلاش دارند تا با طرح اتهامات بی پایه و اساس و با بزرگنمایی آن فشارهای بیشتری بر این افراد بیاورند.

 

شش ماه از بازداشت پنج تن از نوكیشان مسیحی در زندان عادل آباد شیراز می گذرد . اینك ماموران امنیتی و دستگاه قضایی تلاش دارند تا با طرح اتهامات بی پایه و اساس و با بزرگنمایی آن فشارهای بیشتری بر این افراد بیاورند.

به نقل از گزارشگران آژانس خبری مسیحیان ایران « محبت نیوز » ، پنچ تن از نوکیشان مسیحی بنامهای، خانم "فریبا ناظمینان " و آقایان " مجتبی حسینی "، "همایون شکوهی" ، " محمدرضا پرتویی ( كوروش) و "وحید حکانی" در یک جلسه (دادگاه !) بی آنکه مشخص شود با حضور چه کسانی و در کجا برگزار شده و آیا متهمان از امکان داشتن وکیل مدافع برخوردار بوده اند یا خیر !؟ به آنان گفته شده که قرار بازداشت آنها بی آنکه حکمی صادر شود تا دو ماه دیگر تداوم خواهد داشت و آنان باید همچنان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر ببرند.

همچنین در این جلسه (دادگاه) تفتیش عقاید از آنان پرسیدند كه آیا تغییر کرده‌اید یا خیر؟ [منظور آنکه از مسیحیت توبه كردید و به اسلام بازگشته‌اند ] و همچنین ضمن توهین به آنها گفته شده كه آنان یك فرقه جدید از خودشان ساخته‌اند كه نه انجیل هست نه آشوری و نه ارمنی !

در این جلسه حتی در پی اتهامات بی پایه و اساس برای بزرگ جلوه دادن اتهام و جرم این افراد ادعا شده كه این بازداشت شدگان مسیحی در منزل یكی از دوستان خود بنام «كوروش» اقدام به سوزاندن قرآن كرده اند (!) – كاملن مشخص است این موضوع یك ادعای ساختگی  و بی پایه و اساس بوده که برای ترساندن و بزرگنمایی در پرونده قضایی این افراد این داستانهای واهی به کار برده می شود. همچنین به آنان گفته شده كه باید در این خصوص از خود دفاع كنید كه چرا با خارج از كشور ارتباط سیاسی دارید!

براستی طرح چنین ادعاهایی از سوی مسئولان قضایی و ماموران امنیتی به چه معناست؟

دستگاه قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی بارها در برخورد با پرونده نوكیشان مسیحی برای فشار هر چه بیشتر بر این افراد بدنبال یك جریان سازی و به اصطلاح برای تغییر نگاه افكار عمومی و جامع بین المللی، این افراد را گاهن با برچسب های سیاسی و طرح كلیساهای خانگی با عنوان محافل سیاسی و از جمله ارتباط با بیكانگان و جاسوسی برای اسرائیل تفهیم اتهام می كنند، مقامات جمهوری اسلامی تلاش دارند تا طرح اتهام دینی و اعتقادی را از اینگونه پرونده ها برداشته و برای محكومیت سنگین و رسیدن به اهداف خود به آن رنگ و بوی سیاسی بدهند. و یا با طرح اتهام "توهین به مقدسات" پرونده و حكم آنان را سنگین تر نمایند. عبارت " توهین به مقدسات " اتهامی است که طی ماههای گذشته به دهها تن از کاربران فیس بوک، در بندهای امنیتی زندان اوین نیز تفهیم شده است.

- تحقیقات و بازجوئی های بیشتر !

گزارشات رسیده به «محبت نیوز» حاكی است كه در هفته گذشته این پنج تن از بازداشت شدگان مسیحی در زندان عادل آباد شیراز از یكدیگر جدا و هر كدام به بندهای متفاوتی منتقل شدند. همچنین گزارش شده این بند از زندان از نظر بهداشت از شرایط خوبی برخوردار نمی باشد و همچنین زندانبانان ضمن توهین نیز برخورد خشنی با زندانیان دارند .

بر اساس این گزارش پرونده این نوكیشان مسیحی برای بار دوم به شعبه هفت دادسرا واقع در ساختمان دادگاه انقلاب اسلامی شیراز ارسال شد كه گویا بنا بر دلایلی پرونده این افراد دارای نقص اعلام شده است و این بدین معنی است كه برای تكمیل پرونده نیاز است تا مجددن از این افراد تحقیقات و بازجویی های بیشتری صورت بگیرد !

پیش از این نیز این نوكیشان مسیحی پس از بازداشت توسط ماموران امنیتی در مورخ ۱۹بهمن ماه ۱۳۹۰ ( برابر با ۸فوریه ۲۰۱۲ ) توسط خودروی نیروی انتظامی به جهت بازجویی به بازداشتگاه اداره اطلاعات در شیراز موسوم به پلاك 100 منتقل شدند.

بر اساس گزارشات منتشره اولین جلسه بازجویی این پنج نوكیش مسیحی پس از ۸۰روز بازداشت و بلاتكلیفی در ساختمان دادگاه انقلاب اسلامی شیراز ، توسط آقای رضایی دادیار شعبه هفت آن دادسرا برگزار گردید.

گفته می شود جریان پرونده این افراد هیچ روال قانونی ایی نداشته و پیش از این هم نیز از سوی برخی مقامات و مسئولان قضایی نیز شنیده شده كه برای آزادی موقت این افراد كه همچنان در زندان بسر می برند، هیچگونه وثیقه ایی پذیرفته نخواهد شد.

حال در طول شش ماه از بازداشت این افراد در زندان عادل آباد شیراز اگر چه تاكنون وضعیت قضایی این پنج نوكیش مسیحی كماكان در سایه ایی از ابهام قرار دارد اما بی گمان جرم این افراد فقط اعتقادات دینی و باورهای مسیحی آنان بوده است.

لذا از سازمانها و گروههای فعال در زمینه حقوق زندانیان مسیحی و فعالان حقوق بشر در ایران درخواست داریم تا با اطلاع رسانی و روشنگری در خصوص وضعیت بازداشت شدگان مسیحی، ضمن محكوم نمودن دادگاههای تفتیش عقاید از دستگاه امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی بخواهند تا شرایط آزادی هر چه سریعتر این افراد را فراهم نمایند.

منبع: محبت نیوز


 1391/05/13