چاپ کردن این صفحه
15 شهریور 1395

بازداشت وحید پور طهماسب، یکی دیگر از شاگردان محمد علی طاهری در بابل

 وحید پورطهماسب از شاگردان محمد علی طاهری، موسس عرفان حلقه روز ۲۹ مرداد ماه توسط ماموران قرارگاه ثارلله سپاه پاسداران بازداشت و به زندان بابل منتقل شده است 

یک منبع آگاه به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت وحید پورطهماسب از شاگردان محمد علی طاهری، موسس عرفان حلقه روز ۲۹ مرداد ماه توسط ماموران قرارگاه ثارلله سپاه پاسداران بازداشت و به زندان بابل منتقل شده است. این منبع به کمپین گفت اتهام آقای پورطهماسب اعلام نشده و فقط ماموران زندان بابل به خانواده اش گفته اند او به دلیل مخالفت با نظام بازداشت شده است.

این منبع آگاه در توضیح نحوه بازداشت وحید پورطهماسب به کمپین گفت: «وحید در محل کارش که یک آرایشگاه است بازداشت شده، آن روز پسر شش ساله وحید هم همراه با پدرش به محل کارش رفته بود تا بعد از کار با هم به شنا بروند که دو مامور وارد می شوند و بدون نشان دادن حکمی می خواهند که وحید با آنها برود. جلوی بچه اش او را برده اند و از آن روز پسرش به شدت حالش بد است و سراغ پدرش را می گیرد.»

این منبع درباره وضعیت وحید پورطهماسب در زندان بابل گفت:«پس از بازداشت او را به سلول انفرادی زندان بابل منتقل کرده اند و امروز (سوم شهریور ماه) شنیده شده که به بند ۲ عمومی زندان منتقل شده است. وحید طی این روزها دو بار با خانواده اش تماس تلفنی کوتاهی در حد سلام و اینکه بگوید حالش خوب است، داشته است. مسوولان زندان به خانواده او گفته اند ممنوع الملاقات است حتی پاسخی در مورد اینکه اتهام او چیست را هم نداده اند فقط گفته اند به دلیل مخالفت با نظام دستگیر شده است.»

این منبع درباره دلیل بازداشت این شاگرد محمد علی طاهری به کمپین گفت:‌ «وحید کار خلافی نکرده است. او از شاگردان آقای طاهری بود و برای اینکه به نحوی به او ادای احترام کند در بیشتر تجمعاتی که برای آزادی او و لغو حکم اعدامش برگزار می شد شرکت می کرد.»

به گفته این منبع، وحید پور طهماسب سه بار پیش از این در تجمعاتی که برای آزادی محمد علی طاهری برگزار شده، دو بار در تهران در مقابل زندان اوین بازداشت شده و یک بار در تجمعی در قم بازداشت شده است. هر سه بار پس از چند ساعت تا یک روز بعد از بازداشت با گرفتن تعهد آزاد شده است.

پیش از این هم شاگردان و هواداران آقای طاهری در تجمعاتی که برای آزادی او و یا شکستن حکم اعدامش در تهران و شهرهای دیگر برگزار می شد با دستگیری و ضرب و شتم از سوی ماموران نیروی انتظامی مواجه شده و برخی از آنها نیز به حبس یا جریمه نقدی محکوم شده اند. از جمله معصومه ضیاء، یکی از اعضای گروه “عرفان حلقه” در ایران که ۲۶ تیرماه ۱۳۹۴ به کمپین گفت: “او به اتهام “اخلال در نظم عمومی” به علت شرکت در تجمع اعتراضی نسبت به بازداشت محمد علی طاهری (بنیان گذار عرفان حلقه) به یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.”

همچنین  خانم زیبا حبیب پور، از مربیان عرفان حلقه، روز دهم تیرماه ۱۳۹۴ برای اجرای حکم سه سال حبسش به زندان رفت. خانم ها سارا ساعی و زهرا سادات ابراهیمی نیز دیگر شاگردان آقای طاهری هستند که هر دو آنها به اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی در حمایت از سرکرده فرقه عرفان حلقه» در دو تجمع مختلف برای آزادی محمد علی طاهری  در روزهای ۳۰ آبان و دوم آذر ماه ۱۳۹۴ بازداشت شدند و بعدتر از سوی دادگاه انقلاب خانم سارا ساعی به ۷۴ ضربه شلاق و ۹۱ روز حبس و خانم ابراهیمی به سه ماه حبس و ۱۰ ضربه شلاق که به مدت دو سال به حالت تعلیق در آمده محکوم شدند. آنها هنوز برای اجرای حکم به زندان فراخوانده نشده اند.

 کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران