چاپ کردن این صفحه
24 بهمن 1398

دراویش زندانی در ایران: تا پای جان به اعتصاب غذا ادامه می‌دهیم

  87D2A139-7CB3-401A-BDE2-0D1B6F3595FC cx0 cy5 cw0 w1200 r1 s 7fc6f

  شماری از دراویش گنابادی زندانی که در اعتراض به محدودیت‌های اعمال‌شده بر نورعلی تابنده، رهبر این گروه، دست از غذا خوردن کشیده‌اند، از تصمیم به ادامه اعتصاب غذا خبر می‌دهند.

  تعدادی از فعالان حقوق دراویش در فضای مجازی از جمله فائزه عبدی‌پور بخش‌هایی از متن بیانیه این افراد را منتشر کرده‌اند.

  در این بیانیه آمده است: «ما ۷۲ درویشیم که ۱۱ روز است دست از خوراک و درمان کشیده‌ایم و تا پای جان این اعتصاب را ادامه خواهیم داد تا بلکه این عرصه تنگ را که گریبان جامعه درویشی را فشرده است بگشاییم

  ما ۷۲ درویشیم که یازده روز است که دست از خوراک و درمان کشیده‌ایم و تا پای جان این اعتصاب را ادامه خواهیم داد تا بلکه این عرصه تنگ را که گریبان جامعه درویشی را فشرده است بگشاییم/

  آنها ضمن اعتراض به فشارهای وارده بر آقای تابنده که منجر به «امتناع» وی از غذا و درمان شده، نوشته‌اند با وجودی که حاکمیت مدعی شده «عنادی با مکتب درویشی ندارد»، اما بازداشت صدها درویش پس از ماجرای گلستان هفتم، «نقطه‌ پایانی بر فشارهای امنیتی اعمال‌شده بر دکتر تابنده و جامعه درویشی» نبود.

  این دراویش اضافه کرده‌اند که «دست پنهان و خفقان‌زای نهادهای امنیتی عرصه را بارها بیش از آن چه قبل از واقعه گلستان هفتم بود بر جامعه دراویش گنابادی تنگ کرده و خفقان و بایکوت را به اوج خود رسانده است

  آنها «عدم بازگشایی حسینیه تهران» و «بیانیه‌سازی‌های پی‌درپی و مشکوک و ضدونقیض» با سخنان رهبر دراویش و «تلاش آشکار برای تشدید انزوا و دور ساختن دراویش از اطراف» وی را از این جمله دانسته‌اند.

  سی‌ام بهمن و اول اسفند ۱۳۹۶ که به حادثه گلستان هفتم معروف شد بیش از ۴۰۰ درویش گنابادی در جریان درگیری با نیروهای امنیتی، نظامی و شبه‌نظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت شدند.

  ۱۲روز از #اعتصاب_غذا درویش‌های زندانی می‌گذرد. درویش‌ها می‌گویند در این دو سالی که از حبس‌شان می‌گذرد جز استخوان مرغ در بعضی خورش‌ها، رنگ گوشت را ندیده‌اند.

  اما دیروز در زندان #فشافویه قطعات بزرگ گوشت و میوه سرو شده است تا تمایل به شکستن اعتصاب غذا بالا برود!

  حدود دو هفته پیش، پس از انتشار خبری مبنی بر امتناع رهبر ۹۲ ساله دراویش از غذا خوردن به‌ دلیل افزاش محدودیت‌ها بر جامعه دراویش، شماری از درویشان زندانی از اعتصاب غذای خود خبر دادند.

  علیرضا روشن، از فعالان حقوق دراویش در فضای مجازی، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «درویش‌ها می‌گویند در این دو سالی که از حبس‌شان می‌گذرد جز استخوان مرغ در بعضی خورش‌ها، رنگ گوشت را ندیده‌اند. اما دیروز در زندان فشافویه قطعات بزرگ گوشت و میوه سرو شده است تا تمایل به شکستن اعتصاب غذا بالا برود