چاپ کردن این صفحه
19 اسفند 1398

محکومیت اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری

  2020-03-07 1-29-28 6867e

  دادگاه انقلاب شیراز با صدور حکمی اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی ساکن این شهرستان را از بابت بخش دوم پرونده وی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این نوکیشی مسیحی در بخش اول از همین پرونده پیش از این توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه دادگاه کیفری ۲ شیراز, به تحمل ۳سال حبس تعزیری محکوم شده بود  به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, روز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی, ۶۵ ساله, ساکن شیراز, که پیش از این در بخش دوم از پرونده خود توسط دادگاه انقلاب شیراز از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “عضویت در گروههای معاند نظام”, در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. این نوکیش مسیحی پیش از این و در تاریخ ۲۱ دی ماه سالجاری در بخش اول از همین پرونده توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شیراز از بابت اتهام “توهین به مقدسات در فضای مجازی” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.

  براساس دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب شیراز؛”اسماعیل مغربی نژاد, نوکیشی مسیحی, از بابت اتهام “عضویت در گروههای معاند به قصد تبلیغ علیه نظام” که براساس اعلام قاضی دادگاه, اسماعیلی مغربی نژاد از “مسیحیان انجیلی صهیونیست” دفاع کرده و در بین این افراد فعالیت داشته که از بابت آن به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم روز پنجشنبه ۸ اسفند ماه سالجاری به این شهروند مسیحی ابلاغ شد”. 

  در صورت تائید مجموع این احکام در ۲پرونده که ۵ سال حبس تعزیری می باشد توسط دادگاه تجدید نظر و با اعمال ماده ۱۳۴از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد که از بابت اتهام “توهین به مقدسات در فضای مجازی” به مدت ۳ سال حبس تعزیری برای این نوکیش مسیحی اجرائی خواهد شد.

  لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸, اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی ساکن شیراز, که پیش از آن و در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۰۵دادگاه کیفری ۲ شیراز از بابت اتهام توهین به مقدسات در فضای مجازی” و “ارتداد”, در بخش اول از همین پرونده مورد محاکمه قرار گرفته بود با صدور حکمی ضمن تبرئه از اتهام ارتداد فقط از بابت اتهام توهین به مقدسات در فضای مجازی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود

  لازم به ذکر است در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۸, “اسماعیل مغربی نژاد”, نوکیش مسیحی ساکن شیراز پس از احضار به شعبه ۱۰۵دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت اتهامات “توهین به مقدسات اسلامی در فضای مجازی” و “ارتداد” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و پس از افزایش قرار کفالت از ۱۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد مانده بود

  اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی اهل شیراز, در تاریخ ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل “لپ‌تاپ”، “تلفن همراه، کتاب‌های مسیحی” و” نوشته‌های روزانه” به مکان نامعلومی منتقل شده بود. پس از بازداشت این نوکیش مسیحی, خانواده وی تلاش کرده بودند تا با مراجعه به نهادهای قضایی از محل بازداشتگاه و سرنوشت او اطلاعی به دست آورند اما مقامات قضایی به خانواده او گفته بودند که “اسماعیل مغربی نژاد” در هیچ یک از بازداشتگاه‌های آنها به سر نمی‌برد و باید او را به عنوان یک شخص گمشده قلمداد کنند

  سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است

  از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

  علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

  لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

  جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که پیش از این در پارلمان بریتانیا برگزار شده بود وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده توصیف کرده بود. او افزود که این موضوع از «دغدغه‌ها و نگرانی‌های» اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

  سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

  همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

  در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر,ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند