تازه‌ها
24 آبان 1393

۱۰۰ بهایی زندانی و موج جدید بازداشت بهائیان

جامعه بین المللی بهائیان اعلام کرده است که در طی هفته گذشته، شش نفر از شهروندان بهایی در تهران بازداشت شده‌اند. پدیده ثابتی، سخنگوی جامعه جهانی بهائی در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی، ضمن تأیید این خبر گفت: "فاران حسامی، آخرین فردی است که در این هفته بازداشت شده است."

 

جامعه بین المللی بهائیان اعلام کرده است که در طی هفته گذشته، شش نفر از شهروندان بهایی در تهران بازداشت شده‌اند.

پدیده ثابتی، سخنگوی جامعه جهانی بهائی در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی، ضمن تأیید این خبر گفت: "فاران حسامی، آخرین فردی است که در این هفته بازداشت شده است."

بر اساس گزارش‌های رسیده از ایران، خانم حسامی روز گذشته (یک شنبه ۲۵ تیرماه) در پی مراجعه به اجرای احکام زندان اوین برای تأیید وکالتنامه کامران رحیمیان، همسر خود که در زندان رجایی شهر در حال گذراندن محکومیت ۴ ساله خود است، بازداشت شد.

پیش تر فاران حسامی از سوی شعبه ۱۵دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام "عضویت در جامعه بهائی" و "اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی" به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

وی در ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۰ در پی احضار به شعبه پنج دادسرای اوین بازداشت و در اوایل آذرماه همان سال به قید وثیقه آزاد شده بود.

بهائیان پس از انقلاب ایران از حق تحصیل در دانشگاه ها و مشاغل دولتی محروم بوده اند، مجامع آنها غیرقانونی اعلام شده و تعدادی از قبرستان های آنان در مناطق مختلف تخریب شده است.

جامعه بین المللی بهائیان می گوید که در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نفر بهایی در ایران به خاطر عقایدشان در زندان به سر می‌برند.

از جمله این بازداشت شدگان هفت رهبر جامعه بهایی هستند که به بیست سال زندان محکوم شده‌اند.

به گفته جامعه بین المللی بهائیان، پرونده ۳۰۰ بهایی دیگر نیز در مراجع قضایی ایران در جریان است.

منبع: انجمن جهانی پاسداشت از حقوق بشر در ایران: 

 1391/04/26

 نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.