تازه‌ها
24 آبان 1393

گزارش نقض حقوق بهاییان سمنان طی چهارسال اخیر

از آنرو که بهاییان استان سمنان بیشترین قربانیان نقض حقوق بشر در بین اقلیتهای مذهبی ایران بشمار می‌روند اینبار بطور خلاصه نگاهی به مسائل پیرامون ایشان از سال ۱۳۸۷تا کنون می‌کنیم. باشد که انتشار دورنمایی چند ساله از نقض حقوق اولیه بهاییان استان سمنان توجه بیشتر نهادهای حقوق بشری را به این اقلیت دینی ایران جلب نماید

 

 

از آنرو که بهاییان استان سمنان بیشترین قربانیان نقض حقوق بشر در بین اقلیتهای مذهبی ایران بشمار می‌روند اینبار بطور خلاصه نگاهی به مسائل پیرامون ایشان از سال ۱۳۸۷تا کنون می‌کنیم. باشد که انتشار دورنمایی چند ساله از نقض حقوق اولیه بهاییان استان سمنان توجه بیشتر نهادهای حقوق بشری را به این اقلیت دینی ایران جلب نماید.

در زیر گزارش نقض حقوق اولیه بهاییان استان سمنان طی چهارسال گذشته می آید:

سال ۱۳۸۷شمسی:

-    یورش به منازل بهاییان در یک روز و بردن کتب ادعیه و مناجات، اسناد و مدارک بانکی و ملکی، عکس‌ها و فیلمهای خانوادگی. از این عکس‌ها و فیلم‌ها در بازجویی‌ها سوء استفاده شده است.

نام بهاییانی که به منازلشان یورش بردند از این قرار است:

۱-     نظام الدین فناییان

۲-     جهانگیر نورانی

۳-     عادل فناییان

۴-     ظاهر اسکندریان

۵-     بهفر خانجانی

۶-     نجات خانجانی

۷-     بهناز خانجانی

۸-     هژیر هدایتی

۹-     میترا اسکندریان

۱۰-    عباس نورانی

۱۱-    اکبر پورحسینی

۱۲-    پویا تبیانیان

۱۳-    افراسیاب سبحانی

۱۴-    سعید منزویان

۱۵-    سیاوش جابری

۱۶-    سیامک ایقانی

۱۷-    افشین ایقانی

۱۸-    علی احسانی

۱۹-    ضیاء بشارتی

۲۰-    شاهین خانجانی

۲۱-    گودرز بیدقی

-    بازداشت صهبا رضوانی که پس از تحمل ۳ماه زندان انفرادی و بازجویی‌های غیر قانونی و..... محکوم به ۳سال و هشت ماه تحمل زندان گردید که در دادگاه تجدید نظر به ۳سال حبس تقلیل یافت و پس از ۵ماه از زندان سمنان به زندان اوین منتقل گردید و تا پایان ۳سال حبس خود در آنجا بود.

-    ۳بار شکستن شیشه ماشین نظام الدین فناییان برای آزار و اذیت وی و خانواده ایشان. نظام الدین فناییان همسر صهبا رضوانی می‌باشد.

-    تلفنهای مکرر تهدید آمیز به اعضای خانواده صهبا رضوانی و نظام الدین فناییان از طرف اداره اطلاعات استان سمنان.

-    زندانی کردن عادل فناییان به مدت ۶ماه در پی اجرای حکم سال ۱۳۸۴

-    زندانی کردن عباس نورانی به مدت ۶ماه در پی اجرای حکم سال ۱۳۸۴

-    زندانی کردن طاهر اسکندریان به مدت ۶ماه در پی اجرای حکم سال ۱۳۸۴

-    تشکیل سمینار‌ها و سخنرانی‌های متعدد بر علیه دیانت بهایی در شهر سمنان.

-    مراجعه روحانییون به مدارس سمنان و توهین به دیانت بهایی در حضور کودکان بهایی.

-    پرتاب سنگ و وسایل آتش زا در نیمه‌های شب به منزل یحیی هدایتی. (ایشان دارای ۳فرزند می‌باشند)

-    بازداشت پویا تبیانیان که پس از تحمل زندان انفرادی و تشکیل دادگاه به ۲سال و ۶ماه حبس محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظربه ۲سال حبس تقلیل یافت. ایشان پس از تحمل ۱۴ماه حبس از زندان آزاد شدند ولی در اسفند ۱۳۸۹مجددا ً به منزل ایشان یورش بردند و ایشان را بازداشت کردند و محکوم به ۶سال حبس نمودند، هم اکنون پویا تبیانیان با سپردن وثیقه آزاد هستند و به حکم خود اعتراض کرده و منتظر رای دادگاه تجدید نظر می‌باشند.

سال ۱۳۸۸شمسی:

-    جواز مغازه فروش لباس زیر زنانه، متعلق به خانم سوسن تبیانیان باطل گردید و ایشان از کسب و کار محروم شدند.

-    بازداشت خانم منیژه منزویان و محکومیت ایشان به ۳سال و ۶ماه حبس. ایشان هم اکنون در زندان اوین هستند وبیش از ۲سال از محکومیتشان را گذرانده‌اند.

-    بازداشت سوسن تبیانیان و محکومیت ایشان به ۱۸ماه حبس که جهت اجرای حکم به زندان اوین منتقل شدند ایشان پس از سپری شدن ۱۴ماه در تیر ماه ۱۳۸۹آزاد شدند. ایشان دارای دو فرزند ۴و ۹ساله هستند.

-    بیش از ۴مرتبه اخراج آقای عباس نورانی از محل کار.

-    اخراج مژده نورانی از دانشگاه سمنان.

-    بستن مغازه گلفروشی آقای پیمان رحمانیان. درنتیجه این اقدام آقای پیمان رحمانیان و خانم زهرا گلستانی از کسب وکار محروم شدند.

-    تخریب گلستان جاوید (قبرستان بهاییان) شهرستان سنگسر که متوفیان بهایی شهر سمنان و شهرستان سنگسر در آنجا دفن می‌شدند. اینگونه اقدامات به دفعات (حداقل ۹بار) تکرار شده و تا سال ۱۳۹۱هم ادامه داشته است در اینگونه حملات به این قبرستان تمامی درختان بالای قبور بار‌ها از بین رفته، سرویس بهداشتی قبرستان کاملا ً ویران شده و سنگ قبر‌ها تخریب شده است. لازم به ذکراست که بهاییان سمنان وسنگسر به دفعات با صرف هزینه شخصی سعی در ترمیم آسیب‌های وارده به این قبرستان کرده‌اند ولی هر بار بعد از ترمیم، ماموران دولتی مجددا ً مراجعه کرده و اماکن باسازی شده را دوباره تخریب نموده‌اند. هم اکنون بهاییان سمنان و سنگسر برای دفن متوفیان خود با مشکلات زیادی روبرو هستند.

سال ۱۳۸۹شمسی:

-    یورش مجدد به منزل عادل فناییان و بازداشت ایشان که نهایتا ً منجر به محکومیتشان به ۶سال حبس شد. ایشان هم اکنون در زندان سمنان به سر می‌برند.

-    بازداشت و محکومیت آقای بهنام متعارفی به یک سال ونیم حبس.

-    بازداشت و محکوم کردن آقای سیامک ایقانی به ۳سال حبس. ایشان هنوز در زندان سمنان هستند و به خاطر شرایط بسیار بد زندان سمنان از تنگی نفس و رماتیسم رنج می‌برند.

-    بازداشت آقای علی احسانی و محکوم شدنشان به ۲سال حبس و ۲سال نفی بلد. هم اکنون ایشان بعد از سپری کردن دوره حبسشان، باید به خاطر حکم نفی بلد ۲سال از شهر سمنان خارج بشوند. آقای علی احسانی دارای ۲فرزند ۶و ۸ساله می‌باشند.

توضیح:

نفی بلد نوعی از تبعید است که فرد باید در طی محکومیت از شهر محل سکونت خود بیرون برود و فرق آن با حکم تبعید آن است که در تبعید برای فرد محکوم محلی هم که باید به آنجا برود را مشخص می‌کنند ولی در نفی بلد انتخاب محل به عهده خود محکوم است.

-    عدم صدور جواز دفن برای خانم سبحانی به مدت ۳روز. در طول این مدت جنازه ایشان بلاتکلیف بود.

-    خراب کردن سد کشاورزی، متعلق به خانواده خانجانی که توسط اعضای این خانواده وبا هزینه شخصی خودشان در روستای دازگاره احداث شده بود. این سد برای آبیاری زمینهای کشاورزی روستای «دازگاره» به کار می‌رفت و مجوز آن نیز پیش‌تر از سوی ارگانهای مربوطه صادر شده بود. این روستا در چند کیلومتری شهر سمنان قرار دارد و در قدیم زمینی بایر بوده که با صرف هزینه و سعی و تلاش چندین ساله خانواده خانجانی آباد شده است. نکته جالب توجه این است که وزارت اطلاعات استان سمنان هزینه تخریب را نیز از خانواده خانجانی گرفته است. ماموران این وزارتخانه با مصادره تعداد بسیاری زیادی از گوسفندان این خانواده و فروش آن‌ها، به زور هزینه تخریب سد را از خانواده خانجانی اخذ کرده‌اند. مجموعه این اقدامات از سال ۱۳۸۹شروع شده و تا سال ۱۳۹۰ادامه داشته است.

-    یورش به منزل آقای نادر کسایی و بازداشت ایشان. آقای کسایی محکوم به ۳سال حبس شدند که بعد از گذراندن ۳ماه، دیوان عالی کشور حکم را متوقف نمود ولی ایشان مجددا ً در دادگاه به یک سال حبس محکوم شدند.

-    بازداشت خانم شعله طائف و محکومیت ایشان به یکسال حبس و دو سال نفی بلد. خانم طائف ۱سا حبسشان را در زندان اوین تهران سپری کردند و هم اکنون در نفی بلد به سر می‌برند.

-    پلمب کردن مغازه پوشاک خانم شمیل پیراسته، همسر آقای بهفر خانجانی. در نتیجه این اقدام افراد ذیل از کسب وکار محروم شدند:

خانم شمیل پیراسته، آقایان بهفر خانجانی و کیان تبیانیان.

-    بازجویی از آقای سپهر سبحانی و محکوم شدنشان به ۱سال حبس. ایشان در دادگاه تجدید نظر تبرئه شدند ولی مغازه پلاستیک فروشی آقای سبحانی به آتش کشیده شد و سرانجام نیز پلمب گردید. در نتیجه افراد ذیل بیکار شدند:

آقایان سپهر سبحانی، سیاوش جابری و خانم‌ها لیلا کسایی و ناهید حر.

-    یورش مجدد به منزل سیامک ایقانی و انیسا فناییان و بردن وسایل شخص از قبیل: اسناد بانکی، کامپیو‌تر، دسته چک، عکس‌ها و فیلم‌های خانوادگی..... از منزل ایشان.

-    یورش مجدد به منزل آقای عباس نورانی.

سال ۱۳۹۰شمسی:

-     باطل کردن جواز کسب و پلمب شدن مغازه عینک سازی زایس متعلق به آقای لیدر تبیانیان که در نتیجه این اقدام افراد ذیل از کسب وکار محروم شدند:

سیامک ایقانی، لیدر تبیانیان، حمیدرضا بیدقی، اردشیرفناییان، پویا تبیانیان، آناهیتا اعظمی و پرویز لطفی.

-    بازجویی‌های طولانی و غیر قانونی اداره اطلاعات استان سمنان از خانم انیسا فناییان (همسرآقای سیامک ایقانی) که نهایتا ً منجر به محکومیتشان به ۴سال و ۴ماه حبس شد. ایشان دارای دو فرزند دو سال ونیمه و هفت ساله می‌باشند. خانم انیسا فناییان به این حکم اعتراض کرده‌اند و هم اکنون منتظر نتیجه دادگاه تجدید نظر می‌باشند در صورت تایید این حکم از طرف دادگاه تجدید نظر و رفتن خانم انیسا فناییان به زندان، فرزندان خردسال ایشان از داشتن پدر و مادر محروم خواهند شد زیرا همسر خانم فناییان -آقای سیامک ایقانی- هم اکنون در زندان سمنان به سر می‌برند.

-    پلمب کردن محل کار آقای فرهاد فناییان (ایشان شرکت پخش کالاهای بهداشتی داشتند) از آبان ۱۳۹۰تا اردیبهشت ۱۳۹۱. پس از ۸ماه محروم کردن آقای فرهاد فناییان از فعالیت شغلی و مصادره کالاهای تجاری شرکتشان، ایشان بدون هیچ دلیل موجهی محکوم به پرداخت جریمه نقدی شدند. لازم به ذکر است که آقا فرهاد فناییان پسر خانم صهبا رضوانی و برادر خانم انیسا فناییان می‌باشند و وزارت اطلاعات استان سمنان به آزار و اذیت سیستماتیک خانواده ایشان پرداخته است.

-    بازداشت و محکومیت آقای بهفر خانجانی به مدت ۴سال. ایشان هم اکنون در زندان سمنان به سر می‌برند. آقای بهفر خانجانی دارای دو فرزند هشت و ده ساله می‌باشند.

-    یورش به منزل حسام تبیانیان و بازداشت همسرایشان خانم زهره نیک آیین و محکومیت خانم نیک آیین به ۷سال حبس. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۲۳ماه حبس تقلیل یافت. ایشان دارای یک فرزند ۵ماهه می‌باشند.

-    پلمب شدن مغازه ابزار و یراق آقای علی تبیانیان و ابطال جواز کار ایشان. در نتیجه این اقدام آقایان علی تبیانیان و حسام تبیانیان بیکار شدند.

-    بازداشت آقای افشین ایقانی و محکومیت ایشان به ۴سال و ۳ماه و ۱روز حبس. ایشان هم اکنون در حال گذراندان محکومیت خود در زندان سمنان می‌باشند. آقای افشین ایقانی دو فرزند ۳و۶ساله دارند.

-    پلمب کردن مغازه لوازم آرایشی آقای افشین ایقانی. در نتیجه این اقدام خواهران هدایتی و آقای افشین ایقانی بیکار شدند.

-    بازجویی شهره اعظمی و محکوم شدن ایشان به ۵سال حبس. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۸ماه حبس تقلیل یافت.

-    بازداشت و بازجویی از خانم الهام روزبهی و محکومیت ایشان به ۳سال حبس. این حکم دردادگاه تجدید نظر به ۲سال حبس تقلیل یافت. ایشان دارای فرزند ۱۰ماهه می‌باشند.

-    بستن مغازه فروش روغن ماشین آقای پیمان شادمان وآتش زدن آن به دفعات.

-    پلمب کردن مغازه لوازم التحریر فروشی خانم روفیا بیدقی و بازداشت و محکومیتشان به یک سال حبس. ایشان هم اکنون در زندان سمنان و در شرایط بسیار سختی به سر می‌برند. در نتیجه پلمب کردن این مغازه آقای گودرز بیدقی و خانم روفیا بیدقی بیکار شدند.

-    دستگیری و صدور حکم ۱سال زندان و ۲سال نفی بلد برای آقای گودرز بیدقی. حکم نفی بلد ایشان در دادگاه تجدید نظر منتفی شد. آقای بیدقی هم اکنون در زندان سمنان بسر می‌برند.

-    بستن مغازه درب و پنجره آلمینیومی سازی آقای رویین فناییان.

سال ۱۳۹۱شمسی:

-    یورش به منزل آقای عرفان احسانی در دو نوبت و بازداشت کردن ایشان و محکوم کردنشان به ۱سال حبس.

-    بازداشت خانم ترانه ترابی همسر آقای عرفان احسانی و محکومیتشان به ۵سال و ۱۰ماه حبس. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۲۰ماه حبس تقلیل یافت.

گفتنی است، ایشان دارای یک فرزند ۱ماهه می‌باشد که به علت فشار بازجویی و اضطرابهای ناشی از آن در دوران بارداری، فرزند خانم ترانه ترابی، رشد کافی نکرده و ۸ماهه به دنیا آمده است. با توجه به وضع اسفناک زندان زنان سمنان بردن بچه یک ماهه به این زندان، خطرات جانی برای وی خواهد داشت و بیرون گذاشتن بچه و جدا بودن او از مادر نیز خطرات خاص خود را دارد.

-    بازجویی از ندا مجیدی و محکومیت ایشان به پرداخت ۴۰میلیون ریال جریمه نقدی.

-    بازداشت امید فیروزیان و محکومیت ایشان به ۴سال و ۶ماه حبس.

-    بازداشت خانم ژینوس نورانی و محکومیت ایشان به ۱سال حبس. خانم ژینوس نورانی هم اکنون در زندان سمنان و در شرایط بسیار سختی به سر می‌برند.

-    احضار به اداره اطلاعات و بازجویی کردن از ۷نفر خانمهای بهایی به نامهای:

شمیل پیراسته، شهدخت خانجانی، الهام هدایتی، بهدخت خانجانی، طناز فیروزیان، مهوش سبحانی، املیا رشیدی.

اکثر خانمهای فوق الذکر دارای فرزندان خردسال می‌باشند.

-    پلمب مغازه درب و پنجره آلومینیوم فروشی آقای عادل فناییان وباز کردن مجدد آن بعد از چند هفته.

-    پلمب کارخانه نور اپتیک متعلق به آقای افراسیاب خانجانی. در اثر این اقدام آقایان افراسیاب خانجانی، حیدر اعظمی و نادر کسایی بیکار شده‌اند.

-    پلمب کارخانه پویا نوار که منجر به بیکاری تعداد زیادی از بهاییان سمنان گردیده است، اسامی تعدادی از بیکار شدگان به شرح زیر است:

آقایان بهروز وحدت شعار، طاهر اسکندریان، نظام الدین فناییان (همسر خان صهبا رضوانی)، شاهین اسدی، بهرام خانجانی، داریوش طائفی، رضوان الله یقینی، آقای داودی، آقای رضایی، آقای لطفی، آقای باویلی.

-    بستن مغازه مکانیکی آقای شیردل پیراسته و باز کردن مجدد آن بعد از ۲ماه.

-    یورش به منازل آقایان اکبر‌پور حسینی و افراسیاب سبحانی برای دومین بار و بازداشت ایشان. این آقایان بعد از یک هفته با قید وثیقه آزاد شدند و منتظر حکم دادگاه می‌باشند.

-    بازداشت آقای افراسیاب خانجانی.

-    ممنوع الملاقات کردن خانم‌ها روفیا بیدقی و ژینوس نورانی به علت بازگو کردن شرایط بد زندان زنان سمنان برای خانواده‌هایشان در هنگام ملاقات با آن‌ها.

-    ممنوع الملاقات کردن کلیه زندانیان بهایی، اعم از زن و مرد در روز ۱۴شعبان امسال، که برای تمام زندانیان زندانهای سمنان روز ملاقات حضوری بوده است. به ایشان گفته شده است به این علت که شما امام زمان را قبول ندارید ملاقات شما لغو می‌شود. بنا به اعتقاد شیعیان روز ۱۵شعبان روز تولد امام زمان است این روز در ایران تعطیل عمومی و روز جشن می‌باشد.

لازم به ذکر است که در تمامی مواردی که در این گزارش ذکر شده، کلیه احضاریه‌های وزارت اطلاعات استان سمنان جهت بازجویی افراد، غیر قانونی و به صورت تلفنی بوده است (در حالت قانونی باید احضاریه به صورت کتبی به درب منزل فرد مورد نظر ارسال شود) و اکثر قریب به اتفاق این بازجویی‌ها طولانی (گا‌ها ً تا ۱۴ساعت پشت سر هم) و همراه با توهین و ارعاب بوده است.

منبع: هرانا


  1391/05/25

 نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.