تازه‌ها
24 آبان 1393

موجی جدید از بازداشت و احضار فعالان سرشناس مذهبی در کُردستان

طی چند ده روز گذشته، سه نفر از فعالین مذهبی سرشناس و از اعضای شورای مکتب قرآن کُردستان از سوی نهادهای امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت و یا احضار گردیده‌اند.

 

طی چند ده روز گذشته، سه نفر از فعالین مذهبی سرشناس و از اعضای شورای مکتب قرآن کُردستان از سوی نهادهای امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت و یا احضار گردیده‌اند.

آژانس خبررسانی کُردپا در این رابطه و در گفت‌وگویی تلفنی با رئیس این شورا، "ماموستا حسن امینی" جزئیات بیشتری از بازداشتی‌های اخیر جویا شد.

رئیس شورای مکتب قرآن کُردستان این فشارها را ناشی از فعالیت‌های اعضای شورا در رابطه با مسائل آئینی عنوان می‌کند.

حسن امینی در این باره گفت: روشن است که در کُردستان مشکلات و نواقصی وجود دارد و نهادهای حکومتی نیز کارهایی انجام می‌دهند که بر کسی پوشیده نیست و جرم افراد دستگیرشده تنها اظهارنظر و عنوان کردن حقایق موجود است.

این فعال سرشناس مذهبی می‌گوید که عبدالله عباسی بیش از چهل روز قبل دستگیر و تاکنون در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات شهر سنندج محبوس می‌باشد و علی‌رغم اخذ تعهدنامه از وی اما همچنان مانع از دیدار خانواده با عبدالله می‌شوند.

عبدالله عباسی یکی از مسئولین دفتر حسن امینی، مفتی و رییس شورای مکتب قرآن کردستان، روز جمعه ششم مردادماه جاری در پلیس راه سنندج-کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و به ستاد خبری اداره‌‌ی کل اطلاعات استان کردستان انتقال یافت.

 رئیس شورای مکتب قرآن در ادامه به آژانس کُردپا گفت: صبح روز دوازدهم شهریورماه مأموران اطلاعاتی با مراجعه به منزل هاشم حسین‌پناهی از اعضای و مسئولین دفتر مکتب قرآن، وی را بازداشت نموده و با وجود پیگیری‌های برادر هاشم، اما نهادهای امنیتی مانع از ملاقات و اطلاع از وضعیت و سرنوشت او می‌شوند.

حسن امینی، ملاقات و اطلاع از علل بازداشت و نیز محل نگه‌داری افراد را حق مسلم شورا و خانواده‌ی بازداشتی‌ها عنوان کرد اما می‌گوید که تاکنون پاسخی از سوی نهادهای امنیتی به آنان داده نشده است.

وی همچنین اظهار داشت: سید مُراد فتحی در سخنانی از عملکرد حکومت به ویژه در ارتباط با زمین‌خواری اخیر سنندج انتقاد کرده بود که توسط اداره‌ی اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

آقای فتحی که از اعضای قدیمی و رهبری شورای مکتب قران در شهرستان کامیاران است روز نهم شهریورماه به ستاد خبری استان کُردستان احضار شد.

ماموستا حسن امینی درباره‌ی علل بازداشت فعالان مذهبی در کُردستان طی روزهای اخیر، تبیین کرد: افراد دستگیرشده هیچ تاوانی مرتکب نشده و فقط مشغول فعالیت و ارشاد دینی هستند و موج بازداشت‌ها تنها مختص کُردستان نمی‌باشد و در دیگر مناطق ایران نیز چنین برخوردهایی وجود دارد و هدف از این اقدامات بیشتر تحمیل عقاید و افکار بر مردم است و با هرگونه حرکت و جنبشی که مانعی در برابر خواسته‌های آنان باشد برخورد و تلاش در حذف آن می‌کنند.

این فعال مذهبی مدعی شد که ما از منظر حاکمیت مانع تلقی می‌شویم و همه‌ی فعالیت دینی ما مستقل و در چهارچوب قوانین بوده است.

رئیس شورای مکتب قرآن کُردستان متذکر شد که کلیه‌ی فعالیت شورا قانونی است و جملگی اتهامات وارده به اعضای شورا را رد نموده و برای دفاع از حق و حقوقشان اعلام آمادگی کرد.

مکتب قرآن کُردستان، حرکتی دینی در مناطق کُردنشین ایران-سنی‌نشین است که از شاگردان و پیروان احمد مفتی‌زاده تشکیل و در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، دعوت و تبلیغ و حتی سیاسی-اقتصادی فعالیت می‌کنند.

منبع: انجمن جهانی پاسداشت از حقوق بشر در ایران


  1391/06/14

 

 نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.