تازه‌ها
11 ارديبهشت 1394

صدور مجموع ده سال زندان برای دو تن از مسیحیان ایرانی

دادگاه انقلاب اسلامی با صدور حکم جدیدی برای یک نوکیش مسیحی که در حال حاظر در زندان محکومیت قبلی خود را میگذراند، و یک مسیحی ارمنی تبار که هم اکنون به قید وثیقه بطور موقت آزاد می باشد مجموعن ده سال حکم زندان صادر کرد.

به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران « محبت نیوز»، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی مرکز به ریاست قاضی "مقیسه" زندانی مسیحی «ابراهیم فیروزی» از نوکیشان مسیحی را که اکنون در زندان رجائی شهر کرج زندانی می باشد در حکم جدیدی به پنج سال زندان محکوم کرد.

دادگاه انقلاب همچنین « سوادا آغاسر » شهروند مسیحی ارمنی تبار را که در حال حاظر به طور موقت با قید وثیقه آزاد می باشد را نیز به پنج سال حبس محکوم کرد.

اتهام این افراد از سوی دادگاه انقلاب اسلامی مرکز " اقدام علیه امنیت ملى از طریق اجتماع و تبانى" عنوان شده است.

به گفته وکیل "ابراهیم فیروزی" حکم ۵ سال حبس در واقع اشد مجازات براى اتهام وارده به موکلش می باشد. وکیل وی گفته است این حکم بدوى بوده و نسبت به این حکم اعتراض خواهد کرد.

"ابراهیم فیروزی" زندانی عقیدتی زندان رجایی شهر کرج که در بند ۱۰ این زندان به همراه چند نوکیش مسیحی دیگر، برخلاف اصل تفکیک جرائم در بین زندانیان جرائم غیرسیاسی و بعضن خطرناک نگهداری می‌شود، در ۱۷ اسفندماه سال گذشته  از سوى شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضى "مقیسه" محاکمه شد و وى براى اولین بار در جلسه دادگاه با وکیلش ملاقات کرد.

ابراهیم فیروزی فعال مسیحی ۳۰ ساله که ۳ شهریور ماه سال ۹۲ دستگیر شد، سابقه بازداشت های متعددی به علت فعالیتهای مسیحی دارد و پیش‌تر نیز از سوی دادگاه انقلاب رباط کریم بخاطر اتهاماتی مانند تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ، راه اندازی و هدایت تشکل انحرافی تبشیر مسیحیت، ارتباط با عناصر ضد انقلاب خارج نشین و شبکه های ضد انقلاب خارجی و راه اندازی سایت مسیحی، به یک سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان محروم و مرزی سرباز محکوم شده بود. اما باوجود اینکه از ۲۳ دی ماه سال گذشته دوران محکومیتش به پایان رسید ولی همچنان در انتظار حکم پرونده جدید به سر می برد .

"سوادا آغاسر" نیز دگر مسیحی محکوم به ۵ سال حبس در این پرونده است. او که ارمنی تبار و ساکن تهران است روز یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ پس از گذراندن بیش از شش ماه حبس، از بند ۳۵۰ زندان اوین با قید وثیقه بطور موقت آزاد شد.

لازم به ذکر است سوادا آغاسر نیز ۱۷ اسفندماه سال گذشته به اتهام اقدام علیه امنیت ملى از طریق اجتماع و تبانى، از سوى شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضى "مقیسه" محاکمه شده بود. جلسه دادگاه هردو نفر در یک روز برگزار شده بود. اول جلسه برای ابراهیم انجام شد و بعد نوبت جلسه جداگانه برای سوادا رسید. این دو در روز محاکمه دیدار کوتاهی با هم داشتند. در صورت تائید حکم توسط دادگاه تجدید نظر سوادا نیز باید برای گذراندن دوران محکومیتش به زندان برگردد.

مطابق گزارشی که دو سال قبل منتشر شد، "سوادا آغاسر" در ساعت سه بعداظهر چهارشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۲ همراه با "ابراهیم فیروزی"، وقتی که به جهت ملاقات و دیدار با "مسعود میرزایی" در دفتر کار ( شرکت بیمه ) ایشان در کرج گردهم آمده بودند، با ورود نابهنگام تنی چند از ماموران امنیتی لباس شخصی هر سه نفر آنان بازداشت شدند .

در پی آن رویداد منابع مطلع به « محبت نیوز» گفته بودند که ابراهیم بر اساس اظهار خودش، بابت حکم یکسال حبس و دو سال تبعید که از سوی دادگاه انقلاب به آن محکوم شد، چون قرار بوده خود را به مقامات قضایی معرفی کند، به دفتر کار "مسعود" در کرج رفته بود تا با دوستانش خداحافظی کند. اما ماموران این ملاقات را تبانی و تجمع علیه نظام تعبیر کرده  و اکنون در مجموع برای این ملاقات ساده دوستانه ده سال حکم صادر کرده اند.

گفتنی است "سوادا آغاسر" از مسیحیان ارامنه پیرو کلیسای گریگوری ساکن تهران است. مدتها پیش از این منزل ایشان نیز در ارتباط با پرونده یکی دیگر ازبازداشت شدگان مسیحی از سوی ماموران امنیتی لباس شخصی مورد بازرسی قرار گرفت، ماموران ضمن تفتیش منزل برخی از وسایل شخصی وی را نیز ضبط کردند و با خود بردند .

یاد آور می شود که بنا بر اولین گزارش مشروح سال ۲۰۱۵ احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران که به آن سازمان ارائه شد، در مقطع تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۵ حداقل ۹۲ مسیحی در ایران به دلیل مذهب و فعالیت های مسیحی خویش در بازداشت ( یا در انتظار برگزاری دادگاه ) به سر می برند. طبق این گزارش تنها در سال ۲۰۱۴ تعداد ۶۹ نوکیش مسیحی توسط مقامات جمهوری اسلامی دستگیرشدند که حداقل به مدت بیست و چهار ساعت در بازداشت به سر بردند.

محبت نیوز

 نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.