تازه‌ها
29 ارديبهشت 1394

مصطفی دانشجو، وکیل دراویش گنابادی، آزاد شد

مصطفی دانشجو، وکیل و مدافع حقوق درویشان گنابادی ایران، پس از چهار سال زندان، با پایان یافتن دوران محکومیت‌اش، ۲۸ اردیبهشت ماه، از زندان آزاد شد.

وب‌سایت «مجذوبان نور»، پایگاه خبری درویشان گنابادی، از قول او لحظاتی پس از آزادی‌اش نقل کرده است که «من تغییری نکردم اما باید دید آن کسانی که با ما این کار را می‌کنند و چنین کردند آیا آنها تغییری کردند؟ آیا همچنان بر تکرار خطاهای گذشته‌شان اصرار می‌کنند؟»

او در ادامه ابراز امیدواری کرده است که «نگاه امنیتی به درویشان برای همیشه برداشته شود».

به گزارش این وب‌سایت آقای دانشجو را، حمیدرضا مرادی سروستانی، از دیگر درویشان ایرانی که در زندان به سر می‌برد و در حال حاضر در بیمارستان بستری‌ست، بدرقه کرده است.

این وکیل در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ با حکم هفت ماه زندان تعزیری به زندان ساری فرستاده شد.

پس از آن پرونده‌ای جدید برای او تشکیل شد که او را به سه سال و شش ماه زندان دیگر محکوم کرد.

او از جمله کسانی بود که وضعیت جسمی و لزوم درمان فوری‌اش، در بهمن ماه گذشته با بیانیه‌ای از سوی شش درویش دیگر همراه شد.

در آن زمان وب‌سایت «مجذوبان نور» گزارش داده بود، آقای دانشجو که به دلیل حمله قلبی به بهداری زندان اوین منتقل شده بود، بر خلاف نظر پزشک به بیمارستان فرستاده نشده است.

پیش از آن نیز فرهاد نوری،‌ سردبیر وب‌سایت مجذوبان نور، به رادیو فردا گفته بود: «آقای دانشجو چهل درصد از حجم ریه‌اش را از دست داده‌، به دلیل مشکلات ریوی، کبدی و قلبی از اواخر آبان‌ماه در بیمارستان بستری شده بود. ولی روز چهارشنبه به دستور دادستانی بدون اجازه ترخیص پزشکان معالج به زندان اوین بازگردانده شد.»

مصطفی دانشجو از جمله ۹ درویش گنابادی بود که در زندان‌های اوین تهران و نظام شیراز، سال گذشته دست به اعتصاب غذا زده بودند. اعتصاب غذایی که با ابراز«نگرانی عمیق» سازمان گزارشگران بدون مرز روبه‌رو شده بود.

از جمله دیگر زندانیان عقیدتی یا سیاسی در ایران که به تازگی آزاد شده‌اند، کیوان صمیمی، فعال سياسی و اجتماعی، روزنامه‌نگار و مديرمسئول ماهنامه «نامه»، است که پس از تحمل شش سال زندان از «رجايی‌شهر» آزاد شد. [بیشتر بخوانید]

گروهی از مقام‌های ایران می‌گویند کسی در این کشور به دلیل مسائل سیاسی در زندان نیست.

رادیوفردانظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.