تازه‌ها
29 ارديبهشت 1394

نغمه عابدینی؛ از آمریکا تا اروپا به دنبال آزادی همسرش

سعید عابدینی کشیش ایرانی - آمریکایی از شهریور ۱۳۹۱ در زندان است. نغمه عابدینی همسر او به آلمان سفر کرده تا از دولت این کشور بخواهد با استفاده از روابط حسنه خود با ایران برای سعید عابدینی میانجیگری کند.

سعید عابدینی ۲۰ ساله بود که دین خود را تغییر داد؛ او در سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۹) از اسلام به مسیحیت گروید و از آن پس در لباس یک نوکیش مسیحی شروع به فعالیت کرد. زمان، دولت خاتمی بود و با این که عابدینی گهگاه از مسئولان تذکراتی می‌گرفت اما هیچگاه نه دستگیر شد و نه بازجویی.

سال ۲۰۰۱ با همسر کنونی‌اش نغمه شریعت‌پناهی که او هم در ۹ سالگی دینش را تغییر داده و مقیم آمریکا بود و برای دیدار اقوامش به ایران رفته بود، در یکی از کلیساهای نوکیشان مسیحی آشنا شد. این آشنایی منجر به ازدواج این دو در سال ۲۰۰۴ (۱۳۸۳) شد.

سعید عابدینی پس از ازدواج به آمریکا رفت و زندگی مشترکش را آغاز کرد اما هرسال دو سه مرتبه به ایران می‌رفت. او قصد داشت با همکاری نهادهای دولتی ایران، یتیم‌خانه‌ای در تهران راه‌اندازی کند.

کارهای مشترک او با دولت ایران برای تاسیس این یتیم‌خانه ادامه داشت تا اینکه در تیرماه ۱۳۹۱ گذرنامه او را گرفتند و به او اعلام کردند که ممنوع‌الخروج است. دوماه بعد در شهریور همان سال، دستگیر شد.

نغمه عابدینی همسر سعید در سفر به آلمان یک روز مهمان دویچه‌وله بود. او در گفت‌وگو با دویچه‌وله می‌گوید برایش بسیار عجیب بوده که سعید درست زمانی که در حال انجام یک پروژه مشترک با دولت ایران بود، دستگیر شد. او اما می‌گوید که بعد از دستگیری همسرش متوجه شده‌اند که استراتژی دولت ایران در قبال اقلیت‌ها تغییر کرده و خیلی از کلیساهای فارسی‌زبان که در زمان دولت خاتمی فعالیت داشتند، تعطیل شدند. به گفته او پرونده‌های اقلیت‌های دینی در این زمان از وزارت اطلاعات به اطلاعات سپاه منتقل شده بودند.

خانم عابدینی می‌گوید هم‌زمان با دستگیری سعید، اخباری از مذاکرات پنهانی ایران و آمریکا شنیده می‌شد و به همین دلیل خانواده این ترس را داشتند که سعید حالت یک گروگان را در دست جمهوری اسلامی پیدا کند.

همسر سعید عابدینی می‌گوید وکیل سعید در ایران پس از دستگیری و تفهیم اتهام به او گفته است که تمام اتهامات مربوط به فعالیت‌های قبلی سعید در کلیساهای خانگی است و ربطی به الان ندارد به همین دلیل او امیدوار بوده که موکلش به زودی آزاد شود. اما چند ماه بعد در بهمن ماه حکم دادگاه برای سعید عابدینی اعلام می‌شود.

این نوکیش مسیحی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل کلیسای خانگی به ۸ سال حبس تعزیری محکوم می‌شود. نغمه عابدینی می‌گوید: «با شنیدن این حکم ویران شدیم».

حالا نزدیک سه سال است که شغل تمام وقت نغمه عابدینی شده تلاش برای آزادی همسرش. او دو کودک ۷ و ۸ ساله‌اش را نزد مادرش گذاشته و از آمریکا تا اروپا سفر می‌کند بلکه بتواند برای آزادی همسرش کاری کند.

نغمه عابدینی ژانویه امسال شخصا به دیدار باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا رفت و با او درباره پرونده همسرش صحبت کرد. اوباما در این دیدار به خانم عابدینی اطمینان می‌دهد که مسئله حقوق بشر از پرونده اتمی جداست و قرار نیست هیچیک قربانی آن دیگری شود.

رئیس جمهور آمریکا به خانم عابدینی تاکید کرده همانطور که زندانیان آمریکایی در کوبا پس از سرگیری روابط دو کشور آزاد شدند، سعید عابدینی و دیگر زندانیان آمریکایی داخل ایران هم باید به زودی آزاد شوند.

تقاضا از دولت آلمان برای میانجیگری

نغمه عابدینی حالا به آلمان آمده تا با نمایندگان کمیته حقوق بشر پارلمان این کشور صحبت کند. خانم عابدینی معتقد است از آنجا که آلمان یکی از کشورهای مذاکر کننده با ایران در پرونده اتمی این کشور است می‌تواند نقش واسطه را برای آزادی همسرش ایفا کند.

از او می‌پرسم آیا این بدان معناست که او از دولت آمریکا نومید شده است؟ خانم عابدینی می‌گوید: «من از دولت آمریکا نومید نشده​ام، ولی رابطه ایران و آمریکا خیلی پیچیده​ است و تازه دارد وارد یک فاز اعتماد به هم می​شوند. در حالی که رابطه ایران و آلمان خیلی بهتر است، مخصوصا از نظر اقتصادی و کاری و اعتماد بیشتری بین دو کشور وجود دارد. من امیدوارم دولت آلمان از این رابطه​ای که دارد استفاده کند و در مورد مسائل حقوقی بشری با دولت ایران صحبت کند و اجازه ندهد وقتی در مورد مسائل اتمی صحبت می​شود، مسائل حقوق بشری و مسئله سعید فراموش شود. سعید فقط یک نفر است، ولی پشت سعید هزاران نفر هستند که به​خاطر عقیده​شان و به​خاطر مذهب‌شان در زندان هستند.»

نغمه عابدینی پس از بن و برلین به استراسبورگ می‌رود تا با نمایندگان کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا ملاقات کند. پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۳ قطعنامه‌ای را صادر کرد و از ایران خواست که سعید عابدینی را که تنها به دلیل تغییر دین در زندان است، آزاد کند.

ملاقات با مرضیه افخم

در سفر سال گذشته هیئت ایرانی به نیویورک، نغمه عابدینی با مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ملاقات می‌کند. وی در این دیدار نامه‌ای را از طرف همسرش به خانم افخم می‌دهد که در آن تقاضای رسیدگی مجدد به پرونده او مطرح شده است.

مرضیه افخم به خانم عابدینی می‌گوید که این نامه را به دست حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواهد رساند، ولی خانم عابدینی تا کنون پاسخی در این زمینه از مقامات ایرانی دریافت نکرده است.

تقاضای تجدیدنظر در حکم سعید نیز از سوی مقامات قضایی ایران رد شده است.

رابطه مذاکرات اتمی و پرونده سعید عابدینی

ترس بزرگ نغمه عابدینی این است که در مذاکرات اتمی ایران و آمریکا، همسر او قربانی شود. او مطمئن است که اگر مذاکرات به نتیجه برسد به نفع همسرش خواهد بود و احتمالا آزاد می‌شود ولی با نگرانی می‌گوید: "اگر مذاکرات به نتیجه نرسد چه؟"

خانم عابدینی با استناد به صحبت‌های جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و وندی شرمن سخنگوی این وزارت‌خانه و نیز گفت‌وگوی مستقیمش با باراک اوباما می‌گوید هروقت ایران و آمریکا با هم ملاقات دارند، از پرونده سعید و دیگر زندانیان آمریکایی داخل ایران نیز صحبت می‌شود.

او می‌گوید: «من فکر می​کنم الان ایران و آمریکا خیلی تمایل دارند به یک نتیجه​ای برسند و بهترین فرصتی که ایران بخواهد سعید را آزاد کند، همین فرصت است. اگر قرارداد امضا بشود خیلی به آزادی سعید کمک می​کند.ولی اگر نشود، فرصت را از دست داده​ ایم.»

صدای آلماننظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.