تازه‌ها
30 آبان 1394

دستگیری ۱۵ شهروند بهایی در اصفهان، تهران و مشهد توسط وزارت اطلاعات حسن روحانی

یک منبع نزدیک به خانواده صهبا فرنوش، یکی از ۱۵ شهروند بهایی که صبح روز ۲۴ آبان ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده است به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت صهبا فرنوش پس از دستگیری به زندان اوین منتقل شده اما هنوز علت بازداشت او مشخص نشده است. دو نفر از این ۱۵ نفر به نام های سحاب روحانی و متین جانمیان که در اصفهان دستگیر شده بودند یکشنبه شب آزاد شدند.

صبح روز یکشنبه ۲۴ آبان ماه ۱۵ شهروند بهایی در سه شهر اصفهان، تهران و مشهد بازداشت شدند. پدیده ثابتی، سخنگوی جامعه بهاییان در این باره به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت این تعداد همگی توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شدند. خانم ثابتی همچنین گفت آنها از شهروندان عادی بهایی بودند و هنوز علت بازداشت آنها مشخص نیست.

صهبا فرنوش، ۴۱ ساله و دارای دو فرزند صبح روز ۲۴ آبان ماه در منزلش توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد. این شهروند بهایی شرکت خصوصی مربوط به پخش لوازم التحریر در تهران دارد. به گفته این منبع آقای فرنوش یکی از اعضای فعال جامعه بهاییان در زمینه کارهای اقتصادی و اجتماعی است.

منبع نزدیک به صهبا فرنوش درباره نحوه بازداشت او به کمپین گفت: «همسر صهبا صبح بچه ها را به مدرسه برده و در راه بازگشت به خانه وقتی داشته وارد پارکینگ می شده، اتومبیلی که شش نفر سرنشین داشته پشت سر او وارد پارکینگ می شود. همسر صهبا می گوید انقدر سریع پشت سر او وارد پارکینگ شدند که او فکر می کرده دزد هستند بنابراین دستش را روی بوق ماشین می گذارد تا همسر یا همسایه هایش بشنوند و به کمکش بیایند. یکی از ماموران می رود داخل ماشین او و حکم دستگیری صهبا و بازرسی خانه را به او نشان می دهد. اما در این حکم علت بازداشت نوشته نشده بوده است.»

این منبع در ادامه گفت: «همان مامور در ماشین به کسی تماس می گیرد و می گوید ما وارد شدیم، نوبت شماست. ظاهرا همه دستگیری های آن روز سازمان دهی شده بوده. همان لحظه یک مامور در ماشین خانم صهبا بوده، یک مامور می رود بالا، در می زند. صهبا وقتی در را باز می کند و او را می بیند، در را می بندد اما آنها در را می شکنند و وارد می شوند. یکی، دو ساعت منزل را تفتیش کردند و موبایل و لپ تاپ صهبا را هم با خود برند. یکی از ماموران همانجا می گوید ما امروز تعداد زیادی از شماها را می گیریم واسامی تان چند ساعت دیگر در اینترنت پخش می شود.»

این منبع ادامه داد: «همان شب دستگیری صهبا با موبایلش به همسرش تماس گرفت و گفت که او و پنج نفر بهایی ساکن تهران همگی در زندان اوین هستند. تماس کوتاه بوده و حرف دیگری زده نشده، ما حتی نمی دانیم علت دستگیری یا اتهام او دقیقا چیست.»

همچنین به گفته این منبع، پدر او به نام هاشم فرنوش به اتهام عضویت در محفل بهاییان کرج در نهم آبان سال ۱۳۵۹ دستگیر و در اول تیرماه ۱۳۶۰ به حکم ایت الله گیلانی در زندان اوین اعدام شد و اموالش نیز مصادره شد. صهبا در ان زمان پنج ساله داشته است.

به گفته سخنگوی جامعه بهاییان در شهر تهران ۶ نفر به نام های صهبا فرنوش، نگار باقری، نوا منجذب، یاور حقیقت، نوید اقدسی و هلیا مشتاق دستگیر شدند. در شهر اصفهان ۵ نفر به نام های کیوان و پروین نیک آیین، یگانه آگاهی، متین جانمیان و عرشیا روحانی و در شهر مشهد چهار نفر، ساناز اسحاقی، نیکا پاکزادان، فرزانه دانشگری و نغمه ذبیحیان دستگیر شدند.

علاوه بر دستگیری ۱۵ شهروند بهایی در طی یک روز، به گفته پدیده ثابتی، سخنگوی جامعه بهاییان تعدادی از مغازه های بهاییان در شهرهای کرمان، رفسنجان و قائمشهر طی روزهای گذشته پلمب شده که هنوز دلیل این اتفاق مشخص نیست.

طبق گفته خانم ثابتی، هم اکنون ۷۹ نفر بهایی در زندان های ایران وجود دارند.

آیین بهایی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در ایران به رسمیت شناخته نشده است. حکومت ایران در دهه شصت بسیاری از بهاییان را اعدام کرد و در حال حاضر نیز بسیاری از شهروندان بهایی در زندان های ایران به سر می برند. طی سالهای اخیر، احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد بارها گزارش هایی از نقض حقوق بهاییان ارائه کرد که با بی توجهی مقامات ایرانی و ادامه آزار واذیت این اقلیت دینی مواجه شده است.

کمپین بین المللی  حقوق بشر در  ایراننظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.