تازه‌ها
12 دی 1394

یک نوکیش مسیحی در اصفهان دستگیر شد

منصور برجی، سخنگوی «کلیساهای ایرانی همگام» به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که روز دوم دی ماه ، دو روز قبل از کریسمس یک نوکیش مسیحی به نام میثم حجتی از سوی ماموران اداره اطلاعات در اصفهان دستگیر شده و از آن روز تاکنون خبری از او در دست نیست و خانواده اش حتی از محل نگهداری او نیز بی اطلاع هستند.

منصور برجی که در لندن به سر می برد درباره دستگیری میثم حجتی به کمپین گفت:«ماموران اداره اطلاعات اصفهان روز دوم دی ماه وارد منزل آقای حجتی شدند، جلوی پدر و مادرش او را مورد پرخاش قرار دادند و چند ضربه سیلی هم به او زدند، خانه را تفتیش کرده و وسایل شخصی مانند کامپیوتر، تلفن، کتاب مقدس و جزوات مسیحیت را به همراه او با خود بردند. او را با دستنبد و چشم بند از خانه اش برده اند. ماموران حتی درخت کریسمسی که در خانه بوده را نیز با خود برده اند. این حرکت واقعا عجیب است. آخر به درخت کریسمس چه کار داشته اند؟»

سخنگوی «کلیساهای ایرانی همگام» در ادامه گفت:‌ «طبق قانون اساسی باید به آزادی افراد احترام گذاشت و نباید ماموران وسایلی که مرتبط با جرم نیست را از محل بردارند. آخر درخت کریسمس چه ارتباطی می توانسته با جرم داشته باشد؟ این رفتارها کاملا نشانه بی احترامی به یک مذهب است.»

به گفته آقای برجی، میثم حجتی پیش از این یکبار دیگر در اسفند ماه ۱۳۹۰ به همراه جمعی از نوکیشان مسیحی در اصفهان بازداشت شد. اتهام او در آن زمان ترویج مسیحیت و دعوت مردم به شرکت در کلیساهای خانگی بود. آقای حجتی مانند بقیه دستگیر شدگان پس از دو ماه بازداشت در تاریخ ۱۱ اردبیهشت ماه ۱۳۹۱ با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

منصور برجی در پاسخ به این سوال که اتهام آقای حجتی چه بوده و برای چه از میان نوکیشان مسیحی او دستگیر شده به کمپین گفت:«طی ده سال گذشته هر ساله نزدیک به روزهای کریسمس تعدادی از نوکیشان مسیحی در شهرهای مختلف ایران دستگیر می شوند. خیلی از نوکیشان در واقع برای ایجاد رعب و وحشت در این روزها دستگیر می شوند، مدتی در زندان می مانند و بعد با تهدید به حکم های سنگین و گرفتن تعهد نامه با قرار وثیقه آزادشان می کنند. ظاهرا دولت امیدوار است که این مسیحیان کشور را ترک کنند یا فعالیت هایشان را متوقف کنند چون بهرحال پرونده‌های باز دارند و با قرار وثیقه آزاد هستند.»

سال گذشته نیز ویکتور بت تمرز، کشیش آشوری و رهبر سابق کلیسای آشوری پنطیکاستی تهران به همراه دو تن از مهمانانش در مهمانی شب کریسمس در تهران دستگیر شد و پس از دو ماه بازداشت در تاریخ ۱۱ اسفند ماه با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

آقای برجی همان روزها در گفتگویی با کمپین بین اللملی حقوق بشر در ایران درباره این دستگیری گفته بود: «کشیشن ویکتور در خانه اش به مناسبت کریسمس مهمانی داشته است. خودش به همراه همسر و پسرش و حدود ۱۴ مهمان دیگر. ماموران وقتی وارد خانه شده اند اول تمام وسایل شخصی مهمان ها را بازرسی کرده اند و پس از آن از صورت هایشان فیلم برداری کردند و بعد خانه را تفتیش کرده اند. در نهایت هم کشیش بت تمرز را با دو نوکیش مسیحی دیگر بازداشت کردند و مقداری از وسایل خانه را هم با خود برده اند.»

کمپین بین المللی  حقوق بشر  در ایراننظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.