تازه‌ها
24 ارديبهشت 1395

حمله به یک کلیسای خانگی در رشت

صبح روز جمعه ۲۴ اردیبهشت در حمله نیروهای امنیتی به یک کلیسای خانگی در شهر رشت، پنج تن از اعضای کلیسای ایران بازداشت شدند. یوسف ندرخانیو همسرش فاطمهپسندیده که از جمله دستگیرشدگان بودند، در پایان روز آزاد شدند.

بنا بر گزارش‌های رسیده به رادیو زمانه یوسف ندرخانی و همسرش فاطمه (تینا) پسندیده به همراه یکی از مسئولان این کلیسا به نام یاسر مسیب‌زاده در حمله صبح امروز توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین دو تن دیگر از اعضا این کلیسا با نام‌های صاحب فدائی و محمد وفادار نیز در بین بازداشتی‌های امروز شهر رشت هستند.

هر سه نفر این دستگیرشدگان پیش از این نیز سابقه بازداشت‌های کوتاه و طولانی مدت از سوی نهادهای امنیتی را دارند.

یوسف ندرخانی مهرماه سال ۱۳۸۸ به اتهام ارتداد بازداشت شد و تا شهریور ۱۳۹۱ زندانی بود. ندرخانی کشیش یک جامعه مسیحی در رشت به نام «کلیسای ایران» است. پرونده او در اسفند ۱۳۹۰ جهت اجرای حکم اعدام به اتهام ارتداد به دایره اجرای احکام ارسال شد که این حکم در سال ۹۱ شکسته و او از زندان آزاد شد.

فاطمه پسندیده، همسر یوسف ندرخانی، نیز پیشتر به حبس ابد محکوم شده بود که در نهایت در مهرماه سال ۸۹ از اتهامات تبرئه و از زندان لاکان رشت آزاد شد.

بنا بر آخرین اخبار رسیده کشیش یوسف ندرخانی و فاطمه پسندیده همسر او بعد از ظهر جمعه آزاد شده‌اند.

یاسر مسیب‌زاده نیز یک ماه در سال ۹۳ در بازداشت نهادهای امنیتی بود که در نهایت از زندان آزاد گردید.

آمار دقیقی از نوکیشان مسیحی در ایران در دست نیست ولی سازمان بین‌المللی «اوپن دورز» که در مورد مسیحیان تحت فشار در جهان اطلاع‌رسانی می‌کند، می‌گوید حدود نیمی از مسیحیان ایرانی، نوکیش هستند و زندگی‌شان در هراس مداوم سپری می‌شود.

در سه دهه گذشته، جمهوری اسلامی بارها از سوی مجامع بین‌المللی و حقوق بشری در مورد نقض حقوق شهروندان نوکیش مسیحی و دیگر اقلیت‌های مذهبی مورد سرزنش قرارگرفته اما حکومت ایران همواره این موضوع را انکار کرده است

رادیوزمانه

 نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.