تازه‌ها
18 آذر 1395

بازداشت یک شهروند زرتشتی ایرانی-آمریکایی به همراه همسرش به اتهامات واهی همراه با باج‌ خواهی و تهدید خانواده

کارن وفاداری که از شهروندان با اقلیت مذهبی زرتشتی است به همراه همسرش آفرین نیساری از اوایل مرداد ماه دستگیر و به زندان اوین منتقل شدند. در حالیکه طبق آنچه کاته وفاداری، خواهر کارن وفاداری در نامه خود خطاب به رهبر ایران نوشته است وضعیت جسمی این دو زندانی (به خصوص آفرین نیساری) مناسب نیست.

 

کاته وفاداری، یک شهروند زرتشتی با اننتشار نامه‌ای از دستگیری و بازداشت برادر ایرانی-آمریکایی (کارن وفاداری) و همسر برادرش (آفرین نیساری) در اوایل مرداد ماه ۱۳۹۵ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران خبر داد و از آیت الله خامنه ای، رهبر ایران خواستار آزادی آنها شد. او نوشته که طی مدت بازداشت این دو تن، اعضای خانواده با «پاپوش دوزی برای اخاذی مالی، تصرف اموال، و تهدیدات امنیتی» مواجه بوده اند.

کارن وفاداری که از شهروندان با اقلیت مذهبی زرتشتی است به همراه همسرش آفرین نیساری از اوایل مرداد ماه دستگیر و به زندان اوین منتقل شدند. در حالیکه طبق آنچه کاته وفاداری، خواهر کارن وفاداری در نامه خود خطاب به رهبر ایران نوشته است وضعیت جسمی این دو زندانی (به خصوص آفرین نیساری) مناسب نیست.

بر اساس یافته‌های کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، خانواده وفاداری پس از بازداشت، به امید اینکه سوء‌تفاهم شده است و این زوج به زودی آزاد خواهند شد از اطلاع رسانی خودداری کردند. ماموران اطلاعات سپاه نیز هر هفته به خانواده اطمینان می‌دادند که این دو به زودی آزاد می‌شوند. اما این وعده‌ها هیچ وقت عملی نشد. وقتی برخی افراد که هویت آنها برای خانواده ناشناس بوده طی تماس‌های تلفنی در ازای آزادی کارن و آفرین خواستار دریافت مبالغی شدند وبه تهدید دیگر اعضای خانواده پرداختند، کاته وفاداری خواهر کارن وفاداری که در شهر واشینگتن زندگی می کند شخصا تصمیم گرفت که در خصوص این دستگیری و ادامه بازداشت، با نوشتن نامه‌ای به رهبر ایران برای درخواست آزادی‌شان اطلاع رسانی کند.

کمپین همچنین مطلع شده است که کارن وفاداری و همسرش تا کنون چندین بار طی سه ماه گذشته با اعضای خانواده خود ملاقات کرده‌اند.

کاته وفاداری، خواهر کارن وفاداری که در شهر واشینگتن آمریکا زندگی می‌کند در نامه‌ای خطاب به رهبر ایران نوشته است ماموران سپاه آفرین نیساری را اوایل مرداد ماه در فرودگاه در حالیکه برای شرکت در مجلس ازدواج یکی از بستگانش عازم خارج از ایران بود، بازداشت کرده و پس از آن از او خواسته‌اند تا با همسرش تماس بگیرد و از او بخواهد به فرودگاه برود. اما پس از مراجعه کارن وفاداری، او نیز بازداشت و هر دو روانه زندان اوین شده‌اند.

خواهر کارن وفاداری در این نامه توضیح داده که یک روز پس از بازداشت آنها، ماموران این دو را با دستبند به منزل مسکونی شان برده‌اند، آثار هنری را از در و دیوار منزل کنده‌اند، برخی را در حیاط خانه خرد و برخی را توقیف کرده‌اند. پس از آن این دو را به گالری‌ برده و پس از توقیف و شکستن برخی از آثار، گالری را مهر و موم کرده‌اند.

کارن وفاداری، فارغ التحصیل رشته مهندسی الکترونیک و مدیریت از دانشگاه نیویورک است و دوران دبیرستان نیز دانش آموز مدرسه البرز بوده است. آفرین نیساری نیز فارغ التحصیل رشته معماری از ایران است. کارن وفاداری سه فرزند  دارد که هر سه در آمریکا زندگی می‌کنند. این دو هنگام بازداشت، در منطقه ده ونک تهران زندگی می‌کردند و مدیریت گالری هنری به نام «آن» را به عهده داشتند. این گالری پس از بازداشت آنها، توسط مامورین مهروموم شد.

این زوج در ابتدای بازداشت در سلول‌های انفرادی بند دو– الف زندان اوین وابسته به سپاه پاسداران بودند و پس از مدتی به اتاقی که در آن چندین زندانی دیگر نیز حضور دارند منتقل شدند.  اتهاماتی که به این دو از سوی دادستان تهران وارد شده و برخی رسانه‌های داخلی آنها را منتشر کرده ‌اند شامل برگزاری مهمانی‌های مختلط و داشتن مشروب در منزل می‌شود. با این حال دادستان تهران اشاره‌ای به زرتشتی بودن کارن وفاداری نکرده و اینکه مهمانی مختلط و داشتن مشروبات الکلی در آیین زرتشتی بخشی از فرهنگ و روش زندگی این اقلیت دینی است.

بازداشت کارن وفاداری به عنوان اقلیت مذهبی زرتشتی باعث تنش و نگرانی زیادی در میان جامعه کوچک زرتشتی ایران شده است. خانواده کارن وفاداری از خانواده‌های سرشناس زرتشتی در تهران است. بیمارستان فیروزگر تهران توسط جد این خانواده تاسیس و وقف شده است.

خانم وفاداری در این نامه با اشاره به اظهارات تاریخ ۱۲ مرداد ماه عباس جعفر دولت آبادی دادستان تهران، نوشته که این مقام قضایی «مشروبات الکلی، شرکت در مجالس مختلط و با اتباع خارجی» را اتهامات برادر و همسر برادرش عنوان کرده است در حالیکه به گفته وی «اینها نفی حقوق شهروندی، تعرض به منزل شخص و محل کسب است.»

جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز ۱۲ مرداد ماه با اشاره «به کشف محل برگزاری مجالس مختلط از سوی دو ایرانی با تابعیت مضاعف» گفته بود خانه‌ای کشف شده که برای برگزاری مجلس مختلط و برای فساد برای برخی دیپلمات‌های کشورهای خارجی و ایرانیان مرتبط مهیا شده بوده است. دادستان تهران حتی گفته بود که در این منزل چهار هزار لیتر مشروب الکلی کشف شده است. جعفری دولت آبادی پس از اشاره به کشف چهار هزار لیتر مشروب گفته بود: «امروز دشمنان انقلاب در مور فساد و فحشا سازمان یافته عمل می‌کنند و این اقدام ضابطان، از ان جهت که پیشگیرانه بوده و نشان از اشراف دستگاه‌های اطلاعاتی و ضابطان بر امور شهر دارد، قابل تقدیر است.»

اظهارات دادستان تهران نقض صریح اصل ۱۳ قانون اساسی است که تصریح می‌کند: «ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیتهای دینی شناخته می‏‌شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می‌کنند.»

 کاته وفاداری در انتقاد به اظهارنظر دادستان تهران در نامه‌اش نوشته است: «برای اقلیت مذهبی همانند زرتشتی تفاوتی میان مشروبات الکلی و مثلا سکنجبین نمی‌باشد. هر دو از محصولات مورد استفاده در خانه و زندگی است. زرتشتی در سوگواری شراب می نوشد و یا در ایام دیگر و اعیاد متعدد آیین ما حضور و صرف مشروب در آن امری عادی است. بازداشت به دلیل صرفا داشتن مشروبات الکی در منزل، نقض مقررات جامعه چند آیین و ذهبی، و اصول عرف بوده، و احترام به آداب و سنن همگان امری ضروری است.»

کاته وفاداری همچنین در مورد اتهام میهمانی مختلط با حضور اتباع خارجی نوشته است:‌ «ترکیب میهمانان هر کسی به کار و کسب و زندگی او بستگی دارد. ایراد به ترکیب میهمانان کارن و آفرین به عنوان اتهامات از سو دادستانی محترم بی اساس است. زندگی و کار و کسب معمولی افراد باید در امان باشد.»

خواهر کارن وفاداری در توضیح برگزاری میهمانی در خانه‌ برادرش که مورد توجه دادستان تهران بوده، نوشته است:‌ «برای ما، به سبب آیین و عرف، میهمانی هایمان می تواند مختلط باشد،و صد البته، مهمانی‌های «خالص»، خالی از امتزاج مرد و زن که از سوی ادیان و سنت‌های دیگر همانند شیعه، انجام می شود، برای ما محترم است.»

کاته وفاداری همچنین در این نامه در اعتراض به اظهارات حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر درباره برادر و همسر برادرش نوشته است که پس از اظهارات این نماینده مجلس، بسیاری از افراد ناشناس طی تماس تلفنی یا مراجعه به منزل اقوام با تهدید از آنها می خواسته اند اخاذی کنند.

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در تاریخ ۲۵ آبان ماه در صحن علنی مجلس با اشاره به بازداشت ۱۲ دو تابعیتی و آوردن نام برخی از آنها گفت: «یک زوج جوان با نام کارن و آفرین با تابعیت دوگانه وارد کشور شدند. بروید اطلاعاتشان را دربیاورید ببینید چه بر سر هنرمندان و اشخاص نامدار در این کشور می آورند. در برخی مراکز مشروب به وسیله لوله کشی میل می شود و فیلم ‌آن را می گیرند و بعد تهدید می کنند و باج خواهی می کنند که اگر همکاری نکنید اینها را منتشر می کنیم.»

خواهر کارن وفاداری در انتقاد به سخنان این نماینده مجلس خطاب به رهبر نوشته است: «واضح است که تحمیل اتهام باج‌خواهی به فعالیت یک گالری هنری صرفا برای ساکت‌کردن هنر و بستن محمل‌های هنری است و هدف ارعاب اهل هنر را دنبال می‌کند.»

او اضافه کرده است: «درفاصله زمانی که از این بازداشت‌ها می‌گذرد تهدید تلفنی و یا حضوری افراد ناشناس برای اخاذی مالی و تهدیدات امنیتی علیه وابستگان خانوادگی زندانیان صورت می‌گیرد که با اظهاراتِ نماینده محترم شاهین شهر به طرز چشمگیری افزایش یافته است. در حقیقت، اتهامات علنی شده از سوی نماینده محترم شاهین‌شهر در مجلس جوهر این بازداشت را روشن کرده‌ است:  پاپوش‌دوزی برای اخاذی مالی، تصرف اموال، و تهدیدات امنیتی. می‌بینیم که این برای کارن و آفرین بسیار بد است که باید چنین رنجی را تحمل کنند.  لیکن برای دستگاه امنیتی-قضائی نیز بسیار زشت است.  این بازداشت‌ها، پاپوش دوزی و تهمت زدن به منفعت هیچ کس نیست و به تندرستی جامعه لطمه می‌زند.»

او در بخش دیگری از نامه خود به رهبر ایران با اشاره به تهدید بازجوها و اینکه به برادر و همسر برادرش گفته‌اند آنها از تمام کارهایش فیلم دارند، نوشته است: «این که ما از تمام وجود و زندگی و کار شما فیلم و نوار داریم، تعرض به حریم منزل است.» او در ادامه نوشته تفاوت در سبک زندگی، دلیلی برای بازداشت این دو نفر نیست: «این که شخصی را در فرودگاه بازداشت کنند، روز بعد به منزل برده و به سبب آیین متفاوت و سبک زندگی عرفی متهم به فساد کنند تهمتی بیش نیست و با عقل سلیم جور در نمی آید. بازداشت بر این اساس بر طبق اعلامیه دادستان محترم تهران که در سایت ها انتشار یافته کاملا بی اساس و خلاف قانون است.»

خانم کاته وفاداری با اشاره به آسیب‌زدن به آثار گالری «آن» و پلمب کردنش و تاکید بر حقوق شهروندی نوشته است: «اینکه آثار هنری در این گالری مطابق میل، سلیقه و یا باورهای این یا آن نیست دلیل بازداشت کسی نیست. دلیل خرد کردن آثار هنری نیست. تعدد این تاسیاست و کالاهای هنری ارائه شده، تامین کننده ذوق و خواست سلیقه ها و خواست های متفاوت شهروندان است.»

* این نوشته پس از انتشار برای توضیح برخی جزییات و همچنین نحوه نگارش، ویراستاری شده است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در  ایران

 نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.