تازه‌ها
30 مرداد 1397

یک زوج بهایی اهل شیراز بازداشت شدند

دو شهروند بهایی اهل شیراز به نام‌های نگار میثاقیان و همسرش محبوب حبیبی  توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ اداره اطلاعات شیراز منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه مورخ ۲۶ مردادماه ۹۷ یک زوج بهایی اهل شیراز به نام‌های نگار میثاقیان و همسرش محبوب حبیبی توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به بازداشگاه پلاک ۱۰۰ اداره اطلاعات شیراز منتقل شدند.

یک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفت: “محبوب حبیبی و نگار میثاقیان یک زوج بهایی ساکن شیراز هستند که روز جمعه ۲۶ مردادماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ اداره اطلاعات شیراز منتقل شدند.”

هرانا پیشتر نیز در اوایل ماه جاری از تائید حکم یک زوج بهایی دیگر در شیراز به نام‌های روحیه نریمان و همسرش فرزاد دل‌آرام خبر داده بود.

روحیه نریمان شهروند بهایی ساکن شیراز به دو سال و نیم حبس تعزیری و همسرش فرزاد دل‌آرام نیز به تحمل یک سال حبس تعزیری در شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر این شهر محکوم شدند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

هرانا

 نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.