تازه‌ها
24 بهمن 1398

تایید حکم اعدام هفت زندانی عقیدتی کرد از سوی دیوان عالی کشور

7-edam 4885c

 

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هەنگاو، طی روزهای گذشته  حکم اعدام ٧ زندانی عقیدتی کرد به نام های ”خسرو بشارت“، ”کامران شیخه “، ”داود عبداللهی“، ”فرهاد سلیمی“، قاسم آبسته “، ایوب کریمی“ و ”انور خضری“ از سوی شعبه ٤١ دیوان عالی کشور تایید و در روز دوشنبه ١٤ بهمن ٩٨ (٣ فوریه ٢٠٢٠) رسمه به آقای محمود علی زادە طباطبایی، وکیل آنها ابلاغ شده است.

این هفت شهروند کرد روز دوشنبه ١٦ آذر ٨٨ (٧ دسامبر ٢٠٠٩) به اتهام قتل ماموستا ”عبدالرحمن تینا“ که در ٧ مهرماه همان سال کشته شده بود، از سوی نیروهای ادارە اطلاعات مهاباد بازداشت و به بازداشتگاه ادارە اطلاعات ارومیه منتقل شدند و پس از ٨ ماه به زندان اوین تهران منتقل شدند و بهار ٩١ به زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند.

اواخر اسفندماه سال ۹۴ جلسه دادگاهی این هفت زندانی به اتهاماتی همچون «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌های سلفی» و «افساد فی‌الارض» در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقسیه برگزار شد و در ۵ خردادماه سال ۹۵ صدور حکم اعدام به صورت رسمی به آنها ابلاغ شد. بعد از اعتراض وکیل پرونده به این حکم، پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع شده و اواخر سال ۱۳۹۵ این حکم نقض شد.

این زندانیان در خردادماه سال گذشته به اتهام«افساد فی الارض» توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اعدام محکوم شده بودند و پس از اعتراض وکیل این پرونده به حکم صادره،پرونده به شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور ارجاع شده بود. تایید این حکم در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر همین شعبه از دیوان عالی کشور به دلیل نبود مدارک و شواهد کافی یک بار حکم اعدام این زندانیان را که در خردادماه ۱۳۹۵ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران صادر شده بود نقض و پرونده را این‌بار به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع داده بود.نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.