تازه‌ها
22 خرداد 1399

کارشکنی دادستانی در خصوص آزادی نگین قدمیان، شهروند بهایی

بهایی 3 0e19c

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از قرار گرفتن نام نگین قدمیان، شهروند بهایی زندانی در لیست زندانیان مشمول بخشنامه اخیر قوه قضاییه، وی کماکان از آزادی محروم است


.

یک منبع نزدیک به خانواده خانم قدمیان در این خصوص به هرانا گفت: “از دو ماه و ده روز قبل نام نگین قدمیان در فهرست مشمولین عفو قرار گرفته است و حتی قاضی اجرای احکام اوین سه بار به همسر و یک بار به وکیلش اطمینان داده که نام نگین در این فهرست است. اما آزادی او موکول به موافقت دادستانی شده است. با گذشت نزدیک به پنجاه روز کماکان دادستانی از اعمال نظر در این باره خودداری می‌کند. همسر و وکیل خانم قدمیان طی هفته‌های اخیر بارها به دادستانی مراجعه کرده اما راه به جایی نبرده‌اند. قانونا نگین قدمیان مشمول این عفو بوده و باید آزاد شود و نیازی به اعمال نظر دادستانی نیست. اما مسئولان اوین مدعی شده‌اند که برای مجرمان امنیتی کسب اجازه از دادستانی الزامی است”.

نگین قدمیان، شهروند بهایی در تاریخ ۳ خرداد سال ۹۰ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد. وی در اسفندماه ۹۱ همراه ۸ تن از شهروندان بهایی به اتهاماتی از جمله همکاری در دانشگاه مجازی بهاییان به صورت غیابی و بدون احضار به دادگاه توسط قاضی مقیسه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. خانم قدمیان در تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۶ و هنگام سفر در فرودگاه بازداشت و دو روز بعد جهت گذراندن دوران محکومیت ۵ ساله خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

در آبان‌ماه سال ۹۷ با وجود عفونت در لثه و درد شدید در ناحیه فک و دندان و همچنین علیرغم صدور مجوز اعزام این زندانی از سوی دادیار زندان به مراکز درمانی تخصصی، رئیس بهداری با اعزام وی مخالفتکرد.

وی در تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۷ طی نامه‌ای سرگشاده از محرومیت‌ها و خاطرات تلخی که از ۱۸ سالگی به ‌عنوان یک شهروند بهایی با آن مواجه شده نوشت که متن کامل آن در هرانا منتشر شد.

نگین قدمیان متولد ۱۱ مرداد ماه سال ۱۳۶۲ است و هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت ۵ ساله خود در بند زنان زندان اوین است.نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.