تازه‌ها
29 خرداد 1399

آزادی چهار شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه

 

بهاییان 262d0

ناهید نعیمی (میثاقیان)، دیدار احمدی (نعیمی)، بشری مصطفوی (نعیمی)، سه شهروند بهایی ساکن شهرستان رفسنجان امروز سه‌شنبه ۲۷ خرداد با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان رفسنجان آزاد شدند.

این شهروندان در تاریخ ۱۸ خرداد توسط نیروهای امنیتی توسط نیروهای امنیتی بازداشتو به مکان نامعلومی منتقل شدند. ماموران در زمان بازداشت منازل این شهروندان را مورد بازرسی قرار داده و برخی از وسایل شخصی آنها ازجمله تلفن همراه، کتاب‌ها و کامپیوتر را با خود بردند.

در خبری دیگر محبوبه میثاقیان (دهقان)، شهروند بهایی ساکن یزد امروز سه‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

خانم میثاقیان در تاریخ ۱۲ خرداد ۹۹ توسط نیروهای امنیتی بازداشتو به مکان نامعلومی منتقل شد.

ماموران که خود را از وزارت اطلاعات معرفی کرده‌اند ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه به خانه خانم میثاقیان مراجعه کرده و ضمن بازداشت وی به تفتیش منزل او پرداختند. در جریان این بازرسی شماری از وسایل شخصی محبوبه میثاقیان نیز ضبط و برده شده است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

رفسنجاناز شهرهای استان کرمان و سومین شهر از لحاظ جمعیت در این استان است.نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.