تازه‌ها
24 خرداد 1400

اخراج یک راهبه کاتولیک از ایران

در خبری که “واتیکان نیوز” منتشر کرده آمده است که مقام‌های جمهوری اسلامی از یک راهبه کاتولیک ۷۵ ساله که نزدیک به سه دهه در بیمارستان بیماران جذامی تبریز خدمت کرده، خواسته‌اند ایران را ترک کند.

 

این راهبه کاتولیک ایتالیایی ۲۶ سال تمام را در بیمارستان مخصوص جذامیان تبریز مشغول خدمت بوده و باید به دستور مقام‌های ایران در چند روز آینده از این کشور خارج شود. خواهر جوزپینا برتی عضو جماعت دختران خیریه سنت وینسنت دو پاول است. اعضای این گروه، زندگی خود را وقف کمک به دیگران می‌کنند. این جماعت از پیش از انقلاب در ایران فعال بوده است.

واتیکان نیوز گفته است عدم تمدید ویزا در مورد روحانیون و کارکنان کلیسای کاتولیک در ایران سابقه دارد. در این گزارش آمده که برتی اخیرن نزد خانه جماعتی از راهبه‌ها در اصفهان زندگی می‌کرده است.

برعکس خواهربرتی، فابیولا وایس ۷۷ ساله، یک خواهر روحانی اتریشی که سال‌ها با او همکاری کرده می‌تواند یک سال دیگر در ایران بماند.

جماعت “سنت وینسنت” به صدها کودک پناهنده لهستانی و یتیمان جنگی که در بهار سال ۱۹۴۲ وارد ایران شدند کمک کرده است.

این گروه از خواهران راهبه کاتولیک در اصفهان سالها خود را وقف آموزش و تربیت جوانان کرده بودند. آنها در اصفهان اداره مدرسه‌ای را به عهده داشتند که پس از انقلاب اسلامی مصادره شد. به نوشته واتیکان نیوز این خواهران راهبه‌ در سال‌های اخیر هیچ فعالیت بشارتی نداشتند تا به تلاش برای تغییر دین متهم نشوند.

کلیسای کاتولیک پیشتر هم از وضعیت کاتولیک‌های ایران ابراز نگرانی کرده بود. نوامبر سال ۲۰۱۰، بندیکت شانزدهم، رهبر وقت کاتولیک‌های جهان در نامه‌ای به محمود احمدی نژاد، رئیس‌جمهوری وقت ایران خواهان تشکیل یک کمیسیون دوجانبه میان ایران و واتیکان به رسیدگی به وضعیت حقوقی کلیسای کاتولیک در ایران شد.

بندیکت شانزدهم همچنین در آن زمان خواستار حرکت آزادانه‌تر روحانیون مسیحی در ایران “برای خدمت به نیازهای روحانی مومنان” شده بود.

محبت نیوز

 نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.