تازه‌ها
24 خرداد 1400

سینا کمالى سروستانی، شهروند بهائی در شیراز بازداشت شد

 

سینا کمالى سروستانی شهروند بهائی ساکن شیراز روز دوشنبه ۲۴ خردادماه توسط نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. مامورین پیش از بازداشت ضمن تفتیش منزل، تعدادی از لوازم شخصی وی را ضبط کرده و با خود بردند.

 

 

گفته می شود مامورین در حین بازداشت آقای کمالی، منزل وی را مورد تفتیش قرار داده و کلیه لوازم الکترونیکی اعضای خانواده از جمله گوشی‌ها، لپتاپ و تعدادی کتاب‌ را ضبط کرده و با خود بردند.

تا لحظه تنظیم این گزارش از نهاد بازداشت کننده، وضعیت و محل نگهداری این شهروند اطلاعی در دست نیست.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

هرانا

 نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.