تازه‌ها
21 تیر 1400

بازداشت یک عضو «مکتب قرآن» در مهاباد

 

حسین حسن‌خانی، معلم بازنشسته و عضو مکتب قرآن در شهرستان مهاباد بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان منتقل شد.

 

 

شورای مدیریت مکتب قرآن  این خبر را اعلام و گفته است که آقای خانجانی به «اتهام واهی و تکرای تبلیغ علیه نظام» به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

این شورا گفته دادگاه حسین حسن‌خانی با وجود حضور وی در دادگستری به صورت غیابی برگزار شده است و دادگاه تجدیدنظر نیز بدون دعوت از متهم و وکیل وی، حکم مزبور را عینا تایید کرده است.

حسین حسن‌خانی ۶۲ ساله که به مدت ۳۰ سال دبیر و در آموزش و پرورش مهاباد تدریس کرده است روز چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات مهاباد بازداشت  و پس از مدتی با قید وثیقه آزاد شد.

شورای مدیریت مکتب قرآن با اشاره به وضعیت سلامتی حسین خانجانی و نیز شیوع گسترده کرونا در زندان‌های ایران گفته که مسئولیت سلامتی وی که در اثر تعویض دو دریچه قلب، تحت نظر مستمر پزشک متخصص قرار دارد، بر عهده مقامات جمهوری اسلامی است.

مکتب قرآن ابتدا مدارس دینی اهل سنت بود که توسط احمد مفتی زاده در برخی شهرهای کردستان تاسیس شد. این مدارس سپس به یک جریان مذهبی در مناطق اهل سنت غرب ایران تبدیل شدند. 

احمد مفتی زاده، بنیانگذار این مکتب از پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ استقبال کرد، با این حال وی در سال ۱۳۶۱ بازداشت و به مدت ۱۰ سال زندانی شد. احمد مفتی‌زاده سه ماه پس از آزادی از زندان در سال ۱۳۷۱ درگذشت.

 نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.