تازه‌ها
10 مرداد 1400

احضار چهار نوکیش مسیحی به دادگاه انقلاب دزفول به اتهام تبلیغ علیه نظام

در شرایطی که مردم در استان خوزستان در اعتراض به بی‌آبی و قطع برق دست به اعتراض زده‌اند چهار نوکیش مسیحی به نام‌های «علیرضا ورک شاه»، «محمد کائدگپ»، «اسماعیل نریمان‌پور» و «محمدعلی ترابی شنگری» به دادگاه احضار شدند.

 

 

براساس گزارش‌های دریافتی دست‌کم چهار نوکیش مسیحی به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» به دادگاه انقلاب دزفول احضار شدند.
براساس ابلاغیه‌ای به تاریخ ۲۹ تیرماه سال ۱۴۰۰ چهار نوکیش مسیحی به نام‌های «علیرضا ورک شاه»، «محمد کائدگپ»، «اسماعیل نریمان‌پور» و «محمدعلی ترابی شنگری» به دادگاه احضار شدند. شمار افرادی که در این ابلاغیه احضار شدند ۹ نفر است اما فقط برای این چهار نفر پیامک احضار ارسال شده است و سایرین هنوز این پیام را دریافت نکردند.
در ابلاغیه به متهمان اخطار داده شده است در صورت عدم مراجعه حکم جلب آنان صادر خواهد شد. به آنها گفته شده می‌توانند یک نفر را به عنوان وکیل و یک نفر را به عنوان کفیل (ضامن) همراه خود داشته باشند.
گفتنی است «محمدعلی ترابی» علاوه بر پرونده‌ای که در دادگاه انقلاب دزفول برای او تشکیل شده در دادگاه انقلاب اهواز نیز پرونده دارد و براساس اطلاعات دریافتی در تاریخ ۱۶ مردادماه برای دفاع باید به دادگاه انقلاب اهواز برود.
روز دوشنبه ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) نیروهای وزارت اطلاعات به منزل و محل کار این افراد در دزفول یورش بردند و آنها را بازداشت کردند. شمار دیگری از نوکیشان مسیحی نیز در همان مقطع به اداره اطلاعات احضار شدند. بعضی از آنها چند ساعت در بازداشت بودند و بازجویی شدند. علی‌رغم اینکه منزل و محل کار این افراد تفتیش شده بود اما یک منبع مطلع به «محبت نیوز» گفت ماموران امنیتی هیچ مدرکی علیه آنها پیدا نکردند. برخی از بازداشت شدگان با قید وثیقه و قرار کفالت و برخی دیگر بدون بازجویی آزاد شدند.
احضار این افراد به دادگاه در شرایطی صورت گرفته است که از یک هفته پیش در اغلب شهرهای خوزستان و چند استان دیگر تظاهرات ضدحکومتی به راه افتاد که سرآغاز آن اعتراض به بی‌آبی و قطع برق بود. دست‌کم هشت نفر در درگیری‌های خوزستان توسط نیروی انتظامی و سپاه کشته شدند.
استان خوزستان از جمله استان‌هایی است که مردم از اقوام و آیین‌های مختلف با صلح کنار یکدیگر زندگی می‌کنند اما تبعیض و سرکوب حکومتی آنها را عاصی کرده است و به شدت از حکومت ناراضی هستند

محبت نیوز

 نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.