تازه‌ها
07 فروردين 1401

کشیش ایرانی پناهجو و خانواده‌اش در خطر دیپورت از ترکیه قرار دارند

اداره مهاجرت و پناهندگی شهر «زونگولداق» ترکیه قصد دیپورت کشیش «حکمت سلیمی» شبان پناهجوی ایرانی و خانواده‌اش به ایران را دارد.

براساس گزارش‌های دریافتی از ترکیه، اداره مهاجرت و پناهندگی شهر «زونگولداق» قصد دیپورت کشیش «حکمت سلیمی» شبان پناهجوی ایرانی و خانواده‌اش به ایران را دارد.
در همین ارتباط «سما سلیمی» دختر کشیش حکمت به «محبت نیوز» گفت که در نیمه ماه فوریه سال جاری میلادی (بهمن۱۴۰۰) ماموران پلیس اداره مهاجرت و پناهندگی (گوچ ادارسی) به در منزل آنها آمدند و تصمیم داشتند آنها را برای انجام دیپورت به ایران با خود ببرند.
خانم سما سلیمی می‌گوید که خود و پدرش در هنگام مراجعه ماموران تُرک در خانه نبودند و ماموران پس از ایجاد رعب و وحشت برای مادرش محل را ترک می‌کنند.
به گفته سما سلیمی پدرش در سال ۱۳۹۴ خورشیدی بعد از اذیت و آزار پیوسته ماموران اطلاعاتی و امنیتی شهر اصفهان مجبور به ترک ایران شد و به ترکیه آمد و از کمیساریای عالی پناهندگان این سازمان درخواست پناهندگی کرد. سما و مادرش (دختر و همسر کشیش حکمت سلیمی) نیز پس از چند ماه مجبور به ترک ایران می‌شوند و در سال ۱۳۹۵ درخواست پناهندگی می‌کنند و در نهایت خود را به اداره مهاجرت شهر «زونگولداق» جهت اقامت در این شهر معرفی می‌کنند.
کشیش حکمت سلیمی به همراه خانواده در این شهر ساکن می‌شوند و برابر مقررات اداره مهاجرت و پناهندگی سر موقع برای اعلام حضور دوره‌ای مراجعه و به اصطلاح «امضاء می‌زنند». در این مدت کشیش سلیمی در انتظار مصاحبه و انجام مراحل قانونی UNHCR کلیسائی با نام «امانوئل» را در این شهر راه اندازی و شبانی می‌کند.

بی‌توجهی به اظهارات و مدارک کشیش حکمت
کشیش حکمت و اعضای خانواده‌اش در دسامبر ۲۰۲۰ میلادی برای مصاحبه درخواست پناهندگی، به اداره مهاجرت و پناهندگی شهر زونگولداق دعوت می‌شوند. در جلسه مصاحبه به توضیحات و جواب‌های کشیش حکمت درباره بازداشت و زندانی شدنش در ایران توجهی نمی‌شود و مصاحبه‌گر بر خلاف مقررات به مدارک ارائه شده اهمیت نمی‌دهد. مصاحبه‌گر اداره مهاجرت بدون هیچگونه بررسی اصولی پرونده به کشیش سلیمی در همان جلسه اطلاع می‌دهد که بی شک جواب منفی می‌گیرند و بهتر است به جای پیگیری مسئله پناهندگی برای «اخذ اقامت ترکیه» اقدام کنند!
ذکر این نکته لازم است که مصاحبه پناهندگی ترکیه که توسط ادارات مهاجرت و پناهندگی ترکیه در شهرهای مختلف آن کشور انجام میشود فقط برای درخواست پناهندگی از کشور ترکیه است و ارتباطی با درخواست پناهندگی و حمایت بین المللی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل توسط پناهجویان ندارد. البته پناهجویان در بیشتر موارد به اشتباه فکر می کنند مصاحبه پلیس مهاجرت و پناهندگی ترکیه با آنها به جای مصاحبه با یو ان است. مطابق مقررات دولت ترکیه تمام کسانی که از یو ان اچ سی آر درخواست پناهندگی میکنند باید از دولت ترکیه نیز جداگانه درخواست پناهندگی نمایند. برای سالها رسیدگی به درخواست پناهندگی پناهجویان از دولت ترکیه فقط فرمالیته بود و ادارات مهاجرت و پناهندگی ترکیه آن را پیگیری نمیکردند. اما از سال ۲۰۱۸ میلادی چون دولت ترکیه تصمیم به گذاشتن فشار بر روی پناهندگان ایرانی و افغان گرفت، این درخواستهای پناهندگی از دولت ترکیه را پس از سالها به جریان انداخت. در بیشتر موارد به این درخواستها جواب منفی دادند و پناهجویان ایرانی برای برگشتن به ایران تحت فشار قرار گرفتند.
کشیش حکمت سلیمی و خانواده‌اش نیز تنها چند هفته بعد از مصاحبه با جواب منفی اداره مهاجرت روبرو شدند. حکمت سلیمی بنا بر مقررات به این رای اداره مهاجرت و پناهندگی شهر محل اقامتش با گرفتن وکیل اعتراض کرد. دادگاه اولیه به نفع خانواده سلیمی رای داد و از اداره مهاجرت و پناهندگی خواست تا پرونده آنها را مجدد بررسی کند. اما اداره مهاجرت و پناهندگی به این رای دادگاه اعتراض کرد و پرونده را به دادگاه تجدید نظر کشاند.
سرانجام پس از گذشت حدود یکسال و نیم اداره مهاجرت به خانواده کشیش سلیمی در بهمن ماه سال گذشته اطلاع داد که دادگاه تجدید نظر به نفع اداره مهاجرت رای داده و از خانواده سلیمی خواست تا اسنادی را امضا کنند که از محتوای آن آگاهی نداشتند و آنها به راهنمایی وکیل قانونی خود این اسناد را امضا نکردند. تنها چند روز بعد از این ماجرا بود که ماموران اداره مهاجرت و پناهندگی ترکیه برای اجرای مراحل ترک خاک به در خانه آنها آمدند که کشیش حکمت و دخترش در خانه نبودند و فقط باعث ایجاد ترس و وحشت فراوان همسر حکمت سلیمی یعنی خانم مهیندخت شریعتی شدند و بعد محل را ترک نمودند.
لازم به یاد آوری است که کشیش حکمت سلیمی از شبانان و معلمین شناخته شده کلیسای اسقفی اصفهان بود که در سال ۱۳۹۰ به علت فعالیتهای گسترده ای که در بین فارسی زبانان در اصفهان انجام میداد توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی شناسایی و دستگیر شد. ماموران اطلاعاتی حکمت سلیمی را برای بیش از ۷۰ روز در زندان دستگرد اصفهان در بازداشت نگهداشتند و او را در معرض شکنجه روحی و حتی ضرب و شتم قرار دادند. سرانجام این کشیش مسیحی با قید وثیقه ملکی و با سپردن تعهد مبنی بر توقف فعالیتهای مسیحی‌اش تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شد.
اما هرگز دادگاهی برای کشیش حکمت سلیمی تشکیل نشد و او که پاسپورتش توقیف شده بود مجبور شد برای چهارسال در شرایط بسیار بد و با حالت بیماری شدید، تحت نظر ماموران اطلاعاتی و امنیتی در ایران بماند تا سال ۱۳۹۴ که برای رهائی از آزارهای ماموران امنیتی از ایران خارج شد و به ترکیه رفت.

محبت نیوزنظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.