تازه‌ها
01 دی 1393

زندانیان عقیدتی در خطر محکومیت به اعدام

سازمان های ما با تاکید از دولتمردان ایران می خواهند تعهدات خود را بر اساس حقوق بین المللی حقوق بشر، به ویژه حق زندگی و آزادی بیان که در میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مورد تصریح قرار گرفته و ایران عضو متعاهد آن است، رعایت کنند. بر اساس این تعهدات، دولتمردان باید تمام اتهام های مربوط به آزادی بیان و عقیده، همچون «سبّ نبی»، فساد روی زمین و ارتداد را لغو کنند.

 

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر 

(FIDH) 

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

(LDDHI)

ایران

زندانیان عقیدتی در خطر محکومیت به اعدام

https://www.fidh.org/16699

پاریس، 20 دسامبر 2014 (29 آذر 1393) ـ زندانی عقیدتی آقای محمد علی طاهری گویا با اتهام هایی مواجه است که بر اساس مقررات قانون مجازات اسلامی سال 1392 مستوجب اعدام است. سازمان های ما اطلاع یافته اند که تلاش های تازه ای در قوه قضاییه ایران برای طرح اتهام های مبهمی مثل «فساد فی الارض» [فساد بر روی زمین] و «ارتداد» علیه او در جریان است. نظر به اعدام اخیر زندانی عقیدتی دیگری به اتهام های مشابه، زندگی آقای طاهری در خطر است.

آقای طاهری بنیانگذار گروهی معتقد به شفای بیماران از طریق «طب مکمل فرادرمانی» است که وی آن را «سایمنتولوژی» می نامد. او اولین بار در سال 1389 دستگیر شد و پیش از آزادی 67 روز در حبس انفرادی ماند. سپاه پاسداران او را دوباره در 14 اردیبهشت 1390 دستگیر کرد و او به ارتداد، محاربه، سبّ نبی و توهین به مقدسات اسلامی متهم شد. شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی او را به اتهام توهین به مقدسات اسلامی، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و اتهام های جزیی تر دیگر به پنج سال زندان و به اتهام گرفتن مچ دست یکی از شاگردان زن خود به 74 ضربه شلاق محکوم کرد. آقای طاهری از زمان دستگیری در اردیبهشت 1390 در سلول انفرادی به سر برده است.

آقای طاهری که در بند 2الف زندان اوین که زیر نظر سپاه پاسداران اداره می شود زندانی است، در نامه ای به آقای احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در باره وضعیت حقوق بشر در ایران، که در تاریخ 17 تیر 1393 در اینترنت منتشر شد، جزییات فشارهای مسؤولان از جمله درخواست بازجوها از چندین مرجع دینی برای اعلام ارتداد او را شرح داد.

یادآوری می کنیم که چندین زندانی عقیدتی در ایران به تازگی به اتهام های مبهم دینی به اعدام محکوم شده اند:

*         آقای محسن امیراصلانی زنجانی در تاریخ 2 مهر 1393 در زندان رجایی شهر در نزدیکی کرج اعدام شد. او در سال 1385 دستگیر و به خاطر تفسیرهای غیرمعمول از آموزه های اسلامی و آیه های قران به «بدعت گذاری» متهم شد. بحث انگیزترین مسئله این بود که گویا آقای امیراصلانی با این گفته که یونس پیامبر را ماهی نبلعیده روایت قران را انکار کرده است. وی به خاطر «جرایمش» اعدام شد، گرچه دیوان عالی کشور حکم اعدام او را رد کرده بود و او در زمان اعدام در حال گذراندن حکم زندان خود بود.

*        آقای روح الله توانا در مرداد 1392 در دادگاهی در استان خراسان رضوی به اتهام «سبّ نبی» به اعدام محکوم شد. دیوان عالی کشور در بهمن 1392 این حکم را تایید کرد، با وجود این که او گویا اظهارات توهین آمیز را در حال مستی و در فیلم ویدیویی خصوصی اظهار کرده بود و بر اساس ماده 263 قانون مجازات اسلامی بسیار پرایراد ایران بایستی به خاطر این عمل به شلاق محکوم می شد. وی در حال حاضر در خطر اعدام است.

*         آقای سهیل عربی نیز در شهریور 1393 در تهران به خاطر «سبّ نبی» در فیس بوک به اعدام محکوم شد. دیوان عالی این حکم را در آبان 1393 تایید کرد و او در حال حاضر در خطر اعدام به سر می برد.

سازمان های ما با تاکید از دولتمردان ایران می خواهند تعهدات خود را بر اساس حقوق بین المللی حقوق بشر، به ویژه حق زندگی و آزادی بیان که در میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مورد تصریح قرار گرفته و ایران عضو متعاهد آن است، رعایت کنند. بر اساس این تعهدات، دولتمردان باید تمام اتهام های مربوط به آزادی بیان و عقیده، همچون «سبّ نبی»، فساد روی زمین و ارتداد را لغو کنند.

متن انگلیسی: https://www.fidh.org/16698


-------------------------------------------
League for the Defence of Human Rights in Iran (LDDHI) - FIDH member 
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران 
LDDHI 
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر فیس بوک 
 
E-mail: lddhi(at)fidh.org 
یا lddhi.fidh(at)gmail.com 
Twitter: @fidh_fa 
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCLy2KJACyt0kXaOm53OXtEw 
 
صفحه ایرانِ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر  
صفحه فارسی فدراسیون 
 
FIDH's Iran page: http://www.fidh.org/en/asia/iran/

 

 
 


نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.