تازه‌ها
22 آذر 1390

مسئولین فشار بر اقلیتهای قومی و مذهبی کشور را پایان بخشند

کنشگران ملی – مذهبی خارج از کشور در بیانیه ای با اشاره به  آزادی ۴ مرزبان ضمن تشکر و قدردانی از روحانیون اهل سنت و نخبگان محلی و بویژه جناب مولوی عبدالحمید  ابراز امیدواری کردند  مسئولین ذی ربط با قدرشناسی نسبت به رفع مشکلات موجود با جلب مشارکت و رضایت مردم مناطق مختلف کشور اقدام نموده و فشار بر اقلیتهای قومی و مذهبی کشور را پایان بخشند.

9 8fcbfکنشگران ملی – مذهبی خارج از کشور در بیانیه ای با اشاره به  آزادی ۴ مرزبان ضمن تشکر و قدردانی از روحانیون اهل سنت و نخبگان محلی و بویژه جناب مولوی عبدالحمید  ابراز امیدواری کردند  مسئولین ذی ربط با قدرشناسی نسبت به رفع مشکلات موجود با جلب مشارکت و رضایت مردم مناطق مختلف کشور اقدام نموده و فشار بر اقلیتهای قومی و مذهبی کشور را پایان بخشند.

متن کامل این بیانیه در پی می آید

مشارکت مردم و مسئولیت پذیری حاکمان٬ کلید حل بحران
به نام خدا

آزادی ۴ نفر از مرزبانهای کشور پس از نزدیک به دو ماه اسارت در دست گروه تروریستی جیش‌العدل٬ رخداد مبارکی است . بسیج افکارعمومی داخل و خارج از کشور در محکومیت این اقدام تروریستی و تلاش مشترک برای آزادی آنها٬ جلوه ای از همگرایی ملی و نزدیکی اقوام و مذاهب مختلف کشور برای حل این بحران ملی را به نمایش گذاشت. احزاب٬ نهادهای مدنی٬ زندانیان سیاسی و عقیدتی اهل تسنن٬ ورزشکاران و هنرمندان و مهمتر از آن روحانیون اهل سنت و نخبگان محلی بویژه جناب مولوی عبدالحمید نقش ویژه‌ای در این زمینه ایفا نمودند. ایشان همانند گذشته٬ بدون در نظر گرفتن مصائبی که در سالیان اخیر بر هموطنان اهل سنت٬ اقلیتهای قومی و مذهبی و بستگانشان وارد شده است؛ با مسئولیت پذیری این وظیفه ملی میهنی را به سرانجام رساندند .

این تجربه نشان داد که مشارکت مردم و نخبگان مناطق مختلف کشور در مدیریتهای میانی و کلان تا چه میزان در برون رفت از بحرانها و کاهش مشکلات مؤثر و راهگشایت. امید است تجزیه و تحلیل دقیق عملکرد علماء اهل سنت و نخبگان محلی در حل این بحران٬ به نادیده گرفتن استعدادهای فراوان مردم مناطق مختلف کشور پایان دهد و قاعده نانوشته اما مستحکم جلوگیری از ورود هموطنان اهل سنت و نخبگان مناطق مختلف به مدیریتهای میانی و کلان کشور را از میان بردارد.

همچنین مسئولیت پذیری مقامات سیاسی و امنیتی کشور و پذیرش مذاکره با این گروه ٬ نشانگر باز شدن روزنه‌هایی از عقلانیت در رفتار مقامات سیاسی و امنیتی است.

اکنون تحلیل دقیق و واقع بینانه از ریشه‌های این رخداد اهمیت زیادی دارد. بدون تردید اگر با فروکش کردن احساسات ملی٬ مسئولان نیز موضوع را به فراموشی بسپارند؛ در آینده نزدیک شاهد تکرار فجایعی این چنینی خواهیم بود. نادیده گرفتن حقوق شهروندان پیرو اهل سنت و سایر مذاهب و بی احترامی به مقدسات و باورهای آنها و توهین به خلفای راشدین ٬ اقدام ناشایستی است که باید پایان پذیرد.

همچنین ناکارامدی اقتصادی دولت گذشته و نابرابری در توزیع امکانات ملی٬ سبب گسترش بیشتر فقر و تبعیض در کشور شده است و متأسفانه وضعیت استانهای مرزی از جمله سیستان و بلوچستان از این نظر به مراتب بدتر است. لذا دولت باید برنامه عملی برای کاستن از این نابرابری ها و حل تدریجی مشکلات اقتصادی این مناطق اجرا نماید. فقر بستر مناسبی برای گسترش افراطی گری و تروریسم است.

کنشگران ملی – مذهبی خارج از کشور ضمن تشکر و قدردانی از روحانیون اهل سنت و نخبگان محلی و بویژه جناب مولوی عبدالحمید که برای آزادی مرزبانان تلاش زیادی کردند؛ امیدوار است مسئولین ذی ربط با قدرشناسی نسبت به رفع مشکلات موجود با جلب مشارکت و رضایت مردم مناطق مختلف کشور اقدام نموده و فشار بر اقلیتهای قومی و مذهبی کشور را پایان بخشند.
کنشگران ملی – مذهبی خارج از کشور
۱۸ فروردین ۱۳۹۳
ندای  سبز آزادینظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.