تازه‌ها
11 آبان 1394

حکم آیت‌الله نکونام تایید شد/ احضار یکی از اساتید برجسته حوزه علمیه به دادگاه ویژه روحانیت

حکم دو سال محکومیت حبس آیت‌الله محمدرضا نکونام از مراجع تقلید شهر قم، مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش«سحام»، درخواست ارسال پرونده این مرجع تقلید به دادگاه تجدید نظر به دلیل «عدم اطلاع خانواده» و «عدم واریز فیش ده هزار تومانی» در مهلت مقرر قانونی، ثبت نشد و حکم دادگاه بدوی پس از اتمام مهلت مقرر و فقدان ثبت درخواست اعتراض برای ارسال به مرجع تجدید نظر، مورد تایید قرار گرفت. این در حالی است که آیت‌الله نکونام ده ماه است که در بند ویژه روحانیت زندان اوین به سر می‌برد و به دلیل «نپوشیدن لباس زندان» از «اعزام به بیمارستان» برای درمان و «ملاقات با خانواده» محروم است.

یکی از شاگردان آیت‌الله نکونام در تماس با خبرنگار «سحام»، ضمن تایید این خبر گفت: «به دلیل سکته مغزی آیت‌الله نکونام در زندان، عدم اطلاع خانواده از روند قضایی پرونده و نداشتن وکیل، ٬فیش ده هزارتومانی٬ برای ارسال پرونده به دادگاه تجدید نظر واریز نشده بود و آیت‌الله نکونام و خانواده‌اش، از لزوم واریز این مبلغ به عنوان یکی از شروط ارسال پرونده به دادگاه تجدید نظر اطلاع نداشتند. ماموران و مسئولین دادگاه نیز از لزوم واریز چنین مبلغی، خانواده را مطلع نکردند. به همین دلیل درخواستی برای ارسال پرونده به دادگاه تجدید نظر ثبت نشد و حکم دادگاه بدوی ملاک عمل قضایی قرار گرفت.»

این شاگرد آیت‌الله نکونام افزود: «به دلیل شرایط امنیتی حاکم بر پرونده آیت‌الله نکونام، ما گمان می‌کردیم دادگاهی که در تهران برگزار شده، دادگاه تجدید نظر بوده است، اما جدیدا مطلع شدیم این دادگاه برای «تشدید حکم» دادگاه بدوی، بنا به درخواست دادستان ویژه روحانیت قم برگزار شده است. زیرا آیت‌الله نکونام در مدت زمان مرخصی عید نوروز (مرخصی میان دو زندان)، از آیت‌الله مکارم شیرازی، مجتهدزاده (دادستان)، انصاری (دادیار)، قاضوی (مسوول حراست دادگاه) و قاضی پرونده شکایت کرده بود.»

گفتنی است پرونده آیت‌الله محمدرضا نکونام پس از شکایت‌های مکرر شاگردان این مرجع تقلید به بیت رهبری در خصوص فعالیت‌های خلاف قانون دادستان ویژه روحانیت قم، با دستور «سیدمسعود خامنه‌ای» به دادگاه ویژه روحانیت تهران انتقال یافت و در این دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفت.

آیت‌الله محمدرضا نکونام از نوروز سال ۱۳۹۴ به دلیل انجام مصاحبه‌ای در روزنامه قانون در بازداشت ماموران امنیتی به سر می‌برد. وی به دلیل مخالفت با نظریات جزم اندیشانه آیت‌الله مکارم شیرازی در خصوص مسائل متعدد اجتماعی از جمله فتوای حرمت استفاده از اینترنت پر سرعت، توسط ماموران بازداشت گردید و هم اکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

آیت‌الله سیدعبدالرسول موسوی از اساتید برجسته حوزه علمیه به دادگاه ویژه روحانیت احضار شد

آیت الله «سیدعبدالرسول موسوی» از شاگردان آیت‌الله محمدرضا نکونام مرجع تقلید زندانی در زندان اوین، به دادگاه ویژه روحانیت قم احضار شد.

پایگاه خبری آمدنیوز با اعلام این مطلب در روز شنبه ۹ آبان‌ماه سال‌جاری نوشته است که احضار این شاگرد برجسته آیت‌الله «محمدرضا نکونام» به دادگاه ویژه روحانیت قم در حالی صورت گرفته که فشارهای امنیتی بر شاگردان این مرجع تقلید در بند افزایش یافته است.

آیت‌الله موسوی پیش‌ از عید نوروز سال‌جاری نیز یک‌بار به دادگاه ویژه روحانیت قم احضار و مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود. ماموران امنیتی به این شاگرد برجسته آیت‌الله نکونام فشار وارد کرده‌اند که پیگیر کارهای اداری استاد خود نباشد و وضعیت وی را به حال خود رها کند که این درخواست تاکنون مورد قبول این شاگرد برجسته آیت‌الله نکونام قرار نگرفته است.

آیت‌الله سید عبدالرسول موسوی از افراد مهم در ساختار حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

به نوشته آمدنیوز، وی در سال ۱۳۲۵ ه.ش در روستای گزنگ(مقدمی) در حوالی نورآباد ممسنی و از طایفه سادات شیرمرد متولد شد. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در شهرهای نورآباد و کازرون سپری کرد و دیپلم (ریاضی) خود را از دبیرستان سلطانی شیراز اخذ نمود. وی در سال ۱۳۴۴ وارد حوزه علمیه شیراز شد. اما برای خدمت سربازی موقتا از این حوزه خارج شد. بعد از اتمام دوره سربازی در رشته «مهندسی بهداشت» اهواز پذیرش و روانه اهواز شد. پس از آن به عنوان «مسئول مهندسی بهداشت» شهرستان محلات مشغول کار گردید که به دلیل نزدیکی به قم، همزمان دروس حوزوی خویش را هم ادامه داد.

در سال ۱۳۵۰ در رشته «مهندسی تولید» دانشگاه علم و صنعت پذیرفته شد و در دانشگاه شروع به فعالیت و مبارزه بر علیه حکومت شاهنشاهی کرد. به دنبال این فعالیت‌ها و تلاش ساواک برای دستگیری وی، از کار خود استعفا و دانشگاه را رها کرد. در تهران با فعالین مدرسه اسلامی مفید که آیات بهشتی، مطهری، موسوی اردبیلی و جمعی از روحانیون فعال آن زمان آن‌جا را اداره می‌کردند آشنا شد و در آن‌جا به «تدریس ریاضیات» پرداخت. در همان زمان در رشته «فیزیک» شبانه دانشگاه شهید بهشتی فعلی، پذیرش شد. بعد از اتمام دانشگاه به پیشنهاد دوستان دانشگاهی‌اش و آیت‌الله موسوی اردبیلی به ممسنی بازگشت و شروع به فعالیت‌های انقلابی خود نمود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ با همکاری سایر انقلابیون ممسنی، شروع به تشکیل نهادهایی چون سپاه، کمیته، سازمان تبلیغات، بنیاد مسکن و…کرد و مسئولیت سپاه این شهرستان را بر عهده گرفت. در زمان مسوولیت وی، حساس‌ترین اتفاقات ابتدای انقلاب روی داد، به طوری‌که در جریان ۸ آذر ۱۳۵۹، چند تن از مردم ممسنی توسط نیروهای مخالف جمهوری اسلامی کشته شدند. وی علاوه بر تشکیل نهادهای انقلابی، حوزه علمیه امام صادق (ع) را نیز تاسیس کرد که تا به امروز این حوزه طلاب و روحانیون بسیاری داشته است.

آیت الله سیدعبدالرسول موسوی پس از انقلاب، داوطلب نمایندگی مجلس شد و در دوره سوم نیز به مجلس شورای اسلامی راه یافت. بعد از پایان کار مجلس سوم، به عنوان معاون آموزشی وزارت دفاع منصوب گردید. مدتی نیز مشاور وزیر آموزش و پرورش وقت بود. او در سال ۱۳۷۸ بازنشسته شد و از آن سال تاکنون در شهر قم مشغول به فعالیت‌های فکری و فرهنگی است، این در حالی‌است که در نورآباد ممسنی هم جمعیت الزهرا (س) را تاسیس و مدیریت می‌کند.

در حوزه علمیه قم نیز پس از حضور در تمامی دروس خارج فقه مهم حوزه، با آیت‌الله نکونام آشنا شد و از آن روز تا کنون، ۱۴ سال است که به طور مستمر و مداوم تا قبل از بازداشت وی، در همه دروس این مرجع تقلید شرکت کرده است.

سحام نیوزنظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.