تازه‌ها
26 فروردين 1395

چه کسی نام محمدعلی طاهری را از لیست عفو قوه قضائیه درآورد؟/ فایل صوتی

اخیرا فایل صوتی مصاحبه یکی از بازجویان به اسم محمودرضا قاسمی با یک خبرگزاری دولتی، به دست خبرنگار «سحام» رسیده که شاهدی بر این مدعاست. این فایل می‌تواند این نظریه را پر رنگ کند که روال رسیدگی به پرونده محمدعلی طاهری یک خیمه‌شب بازی بی‌سابقه بوده است، نمایشی که با عده‌ای سیاهی لشکر در نقش «آسیب‌دیده» و «شاکی خصوصی» و تعدادی نقش اصلی با عنوان «کارشناس دینی» یا «محقق» اجرا شده و هنوز هم ادامه دارد.

- یکی از موضوعاتی که در مورد پرونده محمد‌علی طاهری جلب توجه می‌کند، قدرت‌نمایی ماموران امنیتی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران در همه مراحل آن است. فرآیندی که «اقتدار متزلزل» قوه قضاییه ایران را نیز به راحتی چالش کشیده است.

اخیرا فایل صوتی مصاحبه یکی از این مهره‌ها، بازجویی به اسم محمودرضا قاسمی با یک خبرگزاری دولتی، به دست خبرنگار «سحام» رسیده که شاهدی بر این مدعاست. این فایل می‌تواند این نظریه را پر رنگ کند که روال رسیدگی به پرونده محمدعلی طاهری یک خیمه‌شب بازی بی‌سابقه بوده است، نمایشی که با عده‌ای سیاهی لشکر در نقش «آسیب‌دیده» و «شاکی خصوصی» و تعدادی نقش اصلی با عنوان «کارشناس دینی» یا «محقق» اجرا شده و هنوز هم ادامه دارد.

آن‌چه به نظر می‌رسد، این بازیگران (بخوانید بازجویان قرارگاه ثارالله) که در یک پلان به عنوان «محقق» و در سکانسی با عنوان «کارشناس دینی» و برخی از آنان همزمان در نقش «شاکی خصوصی» هم بازی می‌کنند، محتوای بازجویی‌های خود را زیراکس گرفته و آن‌را تبدیل به مصاحبه مکتوب با یک رسانه، کتاب، یا رساله می‌کنند و این‌گونه از بودجه هنگفت مبارزه با عرفان‌های مختلف، بهره‌مند می‌شوند.

یکی از قهرمانان این نمایش یک روحانی به نام «محمودرضا قاسمی» است؛ مدیر مرکز اطلاع‌رسانی و پاسخ‌گویی موسسه بهداشت معنوی؛ موسسه‌ای که توجیه تاسیس‌اش تخریب عرفان حلقه است. او رساله دکترایش را هم از آبشخور اتاق بازجویی گرفته و موضوع رساله‌اش: «نقد و بررسی کلامی عرفان حلقه» بوده است.

اگرچه او به واسطه سخنانش علیه عرفان حلقه در رادیو و رسانه‌های مکتوب تا حدودی برای مردم شناخته شده بود، اما حضورش در دادگاه غیر علنی محمدعلی طاهری، شهرت او را بیشتر کرد. همان دادگاه خارج از روالی که سناریوی آن توسط سپاه پاسداران برای راهی کردن محمدعلی طاهری به قتلگاه نوشته شده است.

و اما علی‌رغم این‌که خیلی از این بازیگران از طرح شدن «بازجو» بودن‌شان «ابا» دارند، محمودرضا قاسمی صراحتا در گفت‌وگویی با یک رسانه (که فایل صوتی آن موجود است) خود را مامور قرارگاه ثارالله معرفی می‌کند و می‌گوید: «ثارالله به من نامه زد و برای کتاب (حلقه اسارت) تعریف پروژه کرد.»

او البته با این حرف در عین حال لو می‌دهد که مولف کتاب «اسارت حلقه» که به نوعی آرشیو اظهارات او و رفقایش در رسانه‌ها است نیز خودش بوده و می‌گوید: «محقق کتاب حلقه اسارت من هستم و نیازی به پنهان‌کاری نیست باید مصاحبه‌ها به اسم من چاپ می‌شد.»

به هر روی او جزو کسانی است که در مسابقه گرفتن پروژه به اسم عرفان حلقه و به جیب زدن پول بیشتر از این راه، خیلی جاها از رقبایش جلو زده است. او در آخرین دادگاه محمدعلی طاهری بازجوی برگزیده برای حضور غیر متعارف در یک دادگاه غیر علنی بود. وی با ماسک «کارشناس ‌دینی» در دادگاه محمدعلی طاهری «نماد قدرت‌نمایی سپاه در مقابل قوه قضاییه شد.» همان طور که خودش هم در این گفت‌وگو اشارهمی‌کند: «در دادگاه محمدعلی طاهری عملا تفهیم اتهام را من انجام دادم.»

حالا این‌که در کجای دادگاه بازجو با ژست دروغین محقق تفهیم اتهام می‌کند و حضور او در این دادگاه چه وجاهتی از قانونی داشته است، یک از هزاران سوال بی‌پاسخ در مورد چگونگی نحوه رسیدگی به پرونده محمدعلی طاهری است.

او خودش لفظ «پرونده سازی» را به فعالیت‌های خود و دیگر مهره‌های سپاه اطلاق می‌کند و می‌گوید: «قوه قضاییه مایل نیست پرونده‌ سازی‌های ما به طاهری بچسبد. » و در ادامه اذعان می‌کند: «پرونده سازی ما در مورد ترور تبار و روشن‌منش و … بیّنه (مستدل) نبود و قوه قضاییه نپذیرفت.»

محمودرضا قاسمی در این مصاحبه بر نقش خود در پرونده سازی علیه محمدعلی طاهری و عرفان حلقه تاکید کرده و می‌گوید: «من کلاسه پرونده (جزء اسناد محرمانه امنیتی) محمدعلی طاهری را مطالعه کرده‌ام.» او در جایی دیگر خاطره ضرب و شتم محمدعلی طاهری را تعریف می‌کند و از این‌که بنیانگذار یک طب مکمل درمانی، بعد از آسیب ناشی از کتک خوردن، زود درمان می‌شود متعجب است و می‌گوید: «طاهری جانوری است. سرش را می‌زند (قاعدتا بازجو می‌زند نه خودش!) به تیزی دیوار. از تیزی دیوار شکاف بر می‌دارد، سرش خون می‌آید و هشت تا بخیه می‌خورد. چند روز می‌گذرد سرش صاف می‌شود. یک هم‌چنین کسی است طاهری.»

و نهایتا خبر می‌دهد: «اسم محمدعلی طاهری در لیست عفو رهبری آمده بود.» و بعد توضیح می‌دهد که چگونه به راحتی و با زیر سوال بردن نیروهای قوه قضاییه نام او را از این لیست در آورده است!

او در بخشی از سخنان خود، به طور مثال به «ترکیدن ۴ لاستیک اتومبیل خود» طی دو مرتبه و «سوختن لپ تاپ» سازمانی خود اشاره کرده و این نمونه‌ها را، از قدرت ماورائی «محمدعلی طاهری» عنوان کرده است که در هیچ محفلی آن را نمی‌تواند نقل کند.

سوال این‌جاست که در سیستم قضایی جمهوری اسلامی ایران، یک مهره سپاه که خود را «محقق» و کارشناس دینی معرفی می‌کند، تا کجا در یک پرونده قضایی قدرت مانور دارد؟

این فایل صوتی و اظهارات این مقام امنیتی این واقعیت را برای چندمین بار آشکار می‌سازد که «عدالت اسلامی‌ای که حکومت ایران مدعی آن است، به همین راحتی ملعبه دست چند مهره قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران واقع شده و در حالی که رییس قوه قضاییه درباره مسائل شاخ آفریقا نیز اظهار نظر گزاف می‌کند، نمی‌تواند زیر مجموعه خود را مستقل نگه دارد تا بازجویان در پرونده‌های قضایی، قضات را ملعبه دست خود نکنند.»

 

 

 

منبع سحامنظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.