تازه‌ها
13 تیر 1394

شهناز نیرومنش: اثبات تاریخ دقیق از دست رفتن استاد طاهری را وظیفه خود می دانم

 شهناز نیرومنش مدیر مرکز پژوهش آثار و افکار محمد علی طاهری در امریکا و همچنین مدیر و سخنگوی کمپین بین المللی حمایت از محمد علی طاهری در مصاحبه با “رادیو فرهنگ” نکاتی را در رابطه با انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد وضعیت استاد محمد علی طاهری از سوی وکیل انتسابی و برخی وبسایت های امنیتی بیان نمود. وی در این مصاحبه رادیویی از “مختوش شدن تاریخ از دست رفتن استاد محمد علی طاهری” ابراز نگرانی کرد. متن پیاده شده این گفت و گو را در ادامه می خوانید

 

  • سلام و درود به شما و همه ی شنونده های عزیز. ممنون از وقتی که در اختیار من گذاشتید.

س- سپاسگزارم خانم نیرومنش. اگر ممکن هست، (البته بار دوم هست که با شما در گفتگو هستیم، ولی شنوندگان بسیاری جدیدا به ما پیوستند)، خیلی کوتاه از خودتان بگویید و ….

-ج خواهش می کنم……

من از شاگردان استاد محمد علی طاهری در عرفان حلقه هستم از ۱۰ سال پیش. در ایران که بودم مسئول کمیته ی علمی عرفان حلقه بودم. بعد از این که به خواست ایشان از کشور خارج شدم موسسه ای را تشکیل دادم، مدیر مرکز اینتریونیورسالیسم (مرکز پژوهش و گسترش آثار و افکار استاد محمد علی طاهری) و همچنین مسئول کمپین حمایت از ایشان هستم.

س- سپاسگزارم. خانم نیرومنش، اکنون از دیروز به ویژه خبرهای ضد و نقیضی در مورد آقای محمد علی طاهری در سایت های مختلف آمده، از جمله وکیل ایشان گفتند که نه! حکم ابلاغ نشده ولی ما دریافت کردیم. از طرفی قوّه قضاییه گفته نه! چنین چیزی شایعه هست . اکنون می خواهیم خبرهای دقیق تر را از شما درباره آقای محمد علی طاهری داشته باشیم.

ج- بله، این تناقض خبری و افزایش خبرهای متناقض که شما امروز شاهدش هستید، چهار سال هست که مجموعه عرفان حلقه با آن روبروست. در واقع این شیوه ای هست که حکومت در پیش گرفته برای اینکه افکار عمومی رابه شکلی مخدوش بکند که نتوانند اقدامی درست در مقابل عمکرد حکومت انجام بدهند.

اگر که خبرهای صحیح را خواسته باشید ، ما دلایلی داریم، با مجامع حقوق بشری هم در حال صحبت هستیم در این رابطه، دلایل ما و مدارک ما میگوید که نزدیک ۶ ماه هست که استاد محمد علی طاهری در حال اعتصاب غذا و شکنجه در خانه هایمخفی(بازداشتگاههای) وزارت اطلاعات،درخارج از زندان اوین متاسفانه فوت شده اند و از دنیا رفته اند. منتها حکومت به دلیل این که از مواجهه با برخورد هواداران در هراس هست مرتبا این خبر را تکذیب کرده و آن اخبار دروغی که از سلامتی ایشان و از خوب بودن حال ایشان، در تمام این چهار سال متاسفانه از طرف خانواده استاد محمد علی طاهری منتشر می شده (چون خانواده تحت فشار هستندو در تمام این چهار سال ما شاهد بودیم) حالا الان وکیل سوم ایشان دارد روی این خبرها صحه میگذارد و این صحه گذاشتن متاسفانه به این دروغ ها وجهه ی قانونی داده، به طوری که رسانه ها و مجامع حقوق بشری را هم دچار سردرگمی کرده؛

در حالی که در نامه ای که آقای طاهری در سال گذشته که پرونده افساد فی الارض ایشان دوباره به جریان افتاد، از داخل زندان برای بنده در آمریکا فرستادند و همین که نامه را برای من فرستادند و به دست خانواده شان، همسرشان، برادرشان، وکیلشان در ایران ندادند و حتی در خارج از کشور برای افراد خانواده که خارج از کشور داشتند نفرستادند، این خودش نشان می دهد که خانواده در فشار هستند و ایشان خواسته اند تا از کانال دیگری کار انجام شود. (پس در این شرایط هم نمیتون به نقل قولهای خانواده که کانال انتقال اخبار نادرست شده اند اعتبار داد).

در آن نامه ایشان صراحتا می گویند تا به حال با وکلایشان دیداری نداشته اند و به دلیل فشاری که روی خانواده بوده حتی مجبور شدند که به خودشان آسیب بزنند تا آن فشار از روی خانواده برداشته شود، ولی الان اخبار متناقض(از سوی خانواده و وکیل)بچه ها را (شاگردان ایشان را)سردرگم کرده و همان طور که گفتید “هرانا “نقل کرده که به ایشان به نقل از وکیل ، حکم اعدام داده شده. BBC این نقل را از قول “تسنیم” که یک خبرگزاری امنیتی هست تایید کرده. خانواده ایشان در خارج از کشور این خبر را نقض کرده، خانواده در داخل کشور دارد این خبررا تایید میکند، تابناک از قول قوّه قضاییه گفته که هنوز حکمی داده نشده، و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ن(ماینده اصفهان)گفته که این اعدام اصلا باید زودتر انجام می شده.

به نظر ما، آنها که خوب می دانند استاد محمد علی طاهری رفته اند، ولی الان در این دروغی هم که دارند به مردم می گویند در خصوص بودن ایشان خودشان با هم به توافق نرسیده اند.

س- خانم نیرومنش، چون این مسئله خیلی مهم و جدی هست، بر اساس چه شواهدی شما این مسئله را مطرح می کنید؟…. شما می دانم که با آقای احمد شهید هم تماس داشتید و ایشان هم پی گیر پرونده هستند. با چه صحت، با چه جدیّتی این مسئله را شما عنوان می کنید؟ و یک نکته ی دیگر، هرانا اتفاقا از تسنیم نقل قول کرده بود و از خودش نیاورده بود، یعنی همان طور که شما اشاره کردید خبرگزاری امنیتی هست و این مربوط به سپاه هست، با آقای طباطبایی گفتگو داشتند و نقل از آنجا بود، یعنی خبر از خودشان نبود، و از تسنیم بود. ولی بلافاصله امروز متوجه شدیم قوّه قضاییه گفته نه! چنین چیزی نیست و اینها شایعه هست و آن یکی گفته که باید زودتر می شد و همان هایی که شما اشاره کردید. می خواهم بدانم که تا چه حد شما اطمینان دارید به این مسئله و اگر هست چرا…. باید پی گیر سلامتی و آزادی ایشان باشند؟

ج- بینید، ما از نظر خودمان( کمپین بین المللی و بنده که دریافت کننده نامه بودم وپیگیر کار ایشان بودم)به دلایل مختلف، هم شاهدانی از فعالان حقوقی-قضایی در داخل ایران شهادت را داریم … و هم مدارکی را در دست داریم، یعنی از این خبر مطمئن هستیم. ولی به دلیل فشار حکومت، الان تا این لحظه هنوز آن فضای محافظت از آن شاهدان ایجاد نشده که بتوانند بیایند به مجامع و شهادت دهند. ولی مدارکی را در اختیار مجامع حقوق بشر داریم میگذاریم و گذاشتیم و پی گیر قضیه هم هستیم؛

به دلیل اینکه مخدوش کردن تاریخ فوت استاد محمد علی طاهری یک مسئله ساده نیست. این قضیه را حکومت ایران در مورد خیلی از زندانیان انجام داد، به خانواده ها دروغ می گوید، می گوید هستند، نیستند. ولی در مورد استاد محمد علی طاهری به دلیل این که ۱. طرفداران زیادی دارند و ۲. اینکه آموزه هایی دارند، این تاریخ از دست رفتنشان اگرکه مخدوش شود از نظر ما خیلی مسائل تغییر می کند.(تحریف میشود) مثلا یک نمونه اش اینکه (ما می دانیم که ایشان ۶ ماه پیش رفته اند)واگر گفته بشود که ایشان هنوز زنده هستند، از قول ایشان در این ۶ ماهی که تظاهر به زنده بودنشان میشود، می تواند دست خطها و نقل قول هایی بشود که بعد (حقایق و )آموزه های ایشان را تحت الشعاع قرار دهد. در نتیجه ما وظیفه خود می دانیم و تاریخ دقیق از دست رفتن ایشان را پی گیر هستیم که ثابت کنیم.

به خانواده در ایران هم بنده اطلاع دادم و گفتم که ما پی گیراین قضیه هستیم و از ایشان خواهش کردم که دیگر یک ذره کمتر همکاری کنند با حکومت،حالا که ایشان از دست رفته اند.

کار در جریان است …ببینیم که ان شاءالله به کجا می رسد…

س- چون هفته پیش از هواداران این جنبش، عرفان حلقه، حدود بیست نفر بازداشت شده بودند که مجموعا ۶۱ سال زندان محکوم شده بودند، و روز گذشته هم باز ۴ تن از فعالین احضار شدند (احضار تلفنی البته)، و باز این فشارها هست، به هم چنین موردی اگر وجود دارد و این همه دستگیری های گسترده ، هفته پیش هم بانو پگاه ضیا یا معصومه ضیا هم به یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده که از آگاهی …. این جنبش می گفت … و بعد که آگاهی باشد در جامعه ظلم نمی تواند پیش رود. اگر چنین هست چرا این علنی نمی شود و بیشتر کار برده نمی شود که حقایق گفته شود، و اساسا پرسش این هست که چگونه ایشان از بین رفتند؟ زیر شکنجه بوده؟ به خاطر اعتصاب غذا بوده؟ و به چه صورتی شما از این مورد آگاهی دارید؟

ج: بله، ببینید شما ۲ مورد را مطرح فرمودید. یکی این که چرا هواداران ایشان همچنان پی گیر قضیه هستند و مثلا برای آزادی ایشان تلاش می کنند یا تحت فشار حکومت قرار می گیرند یا کمپین (نه به اعدام) تشکیل می دهند، یکی این بحث هست …این هست که ببینید، اینها چون جریان عرفان حلقه جریان آگاهی بخش هست و نقطه ی مقابل دین حکومتی هست. … به این ترتیب که حالا اینها خیلی سعی کردند که عرفان حلقه را رنگ و لعاب اسلامی به آن دهند ؛ (ما با تمام احترامی که برای ادیان و برای آموزه های همه ی گروه های معنوی قائل هستیم، ولی در عین حال می گوییم که عرفان حلقه یک عرفان فرا دینیست، یعنی همه ادیان را و همه معنویت ها را در بر می گیرد.)این ها می خواهند رنگ و لعاب مذهبی به آن بزنند، تلاش خودشان را کردند و از ۹-۱۰ سال پیش افرادی را داخل مجموعه نفوذ دادند برای این کار که همان عرفان حلقه شکل حکومتی و اسلامی اش را در بیاورند بیرون که از آن، استفاده هایی را که می خواهند و به دردشان می خورد ببرند و هم بتوانند خوب به هر حال با روش هایی که دارند قضیه را مخدوش و تحریف کنند.

در راستای این قضیه تعدادی را (از چند سال قبل) به داخل مجموعه نفوذ دادند و تعدادی از شاگردان مجموعه را هم خریدند، در طی دستگیری ها و فشارهایی که روی مجموعه آمد،(به هر حال در هر جریانی شما مطلع هستید، افرادی می روند و همکاری می کنند تحت فشار). این افراد در طی این ۴ سال مجموعه راگذاشتند روی Hold و نگذاشتند آن حرکت هایی که باید بشود، بشود. (آن زمانی که باید سر وصدا می کردند و حرکت می کردند، ۴۴ ماه ایشان در زندان انفرادی بودند…منتها آن جریانی که گلوگاه این مجموعه را ، نفوذی هایی که گلوگاه این مجموعه را در دست گرفتند و ساکت کردند و حالا هممانع از این می شوند که اخبار درست به بچه ها برسد)و به خصوص، جالب است بدانید که بعد از این که استاد طاهری از دست رفتند، این جریان عرفان حلقه حکومتی( که در واقع یک جریان انحرافی است که در دل عرفان حلقه درست کردند) فعالیتهای حقوق بشری و تظاهرات و در مخالفت با اعدام ایشان را دارند دامن می زنند و می خواهند که فعالیت حقوق بشری بیشتری در این رابطه بشود، چرا؟ چون اگر مردم جمع شوند و برای آقای احمد شهید نامه دهند و یا تظاهرات کنند (و بگویند اعدام نکنید) مجامع و رسانه ها باور خواهند کردکه استاد طاهری زنده هستند.

اولویت اول برای آن ها این هست که تظاهر کنند که استاد طاهری زنده اند. و این هم به امید خدا دارد یواش یواش حقایق برای دوستان مشخص می شود.

اما در خصوص چگونه از دست رفتن ایشان، ببینید این ها، تمام برنامه شان در تمام این سال ها این بود:” پروژه حذف و عبور از روی استاد طاهری”

این پروژه حذف در چند مرحله رقم خورد و مرحله آخرش این بود که ایشان را وادار بکنند که اعترافاتی بکنند علیه آموزه های عرفانی شان و علیه دریافت ها و شهودات معنوی شان. ایشان چون حاضر نشدند چنین اعترافاتی بکنند آنها پرونده مفسد فی الارض را به جریان انداختند، اما چون مواجه شدند با دفاع حقوق بشری از ایشان، و صدای ایشان و آوازه شان پیچید،اطلاعاتی ها در صدد برآمدند که به ایشان یک اتهام امنیتی سنگین بزنند. فشاری که به ایشان آوردند و شکنجه هایی که کردند در روزهای آخر یا در هفته های آخر برای این بود که ایشان اعتراف بکنند که جاسوس اسرائیل هستند، چرا که اگر یک کسی فقط به خاطر عقیده اش تحت تعرض در یک حکومت قرار بگیرد ، ننگ و انگ آن تا ابدبر دامان حکومت خواهد بود، ولی وقتی که گفته شودجاسوس هست خوب هرکاری و هر برخوردی با آن شخص می تواند موجه بشود. ایشان(استاد طاهری) چون نه آن اعتراف را کردند و نه حاضر شدند که آموزه ها و حرفشان را پس بگیرند، ترجیح دادند در دوازدهمین اعتصاب غذایشان ، آنقدر ادامه دادند تا ….. از اول هم گفته بودند که این اعتصاب را دیگر باز نمی کنند و زیر شکنجه و اعتصاب غذا از دست رفتند.

س- مواردی که شما بر شمردید، آیا برای آقای احمد شهید هم مسلم و ثابت شده هست یا نه ایشان همچنان در دوگانگی به سر می برد راجع به آگاهی هایی که از استاد محمد علی طاهری در دست هست؟

ج- با اقداماتی که این عرفان حلقه حکومتی ، و وکیل ایشان، و متاسفانه خانواده ایشان که تحت فشار دارند همکاری می کنند، انجام دادند در اسفند ماه ، متاسفانه آقای احمد شهید هم علی رغم این که مدتها ما با هم (با کمپین و رابطین آن) در ارتباط بودیم سر نامه ایشان … گفته شد که قانونا باید حرف وکیل و خانواده راقبول بکنند، به خاطر همین هم در ضمیمه ی بیانیه ی ماه مارس شان یک اشاره ای کردند از قول وکیل ، که وکیل می گوید که دادگاه تشکیل شده. که در این مدت ما صحبت هایی کردیم، با واسطه بی واسطه، دوستانمان در کشورهای مختلف با ایشان صحبت کردند، ما خودمان مکاتباتی که انجام دادیم. نمونه ی آخرش نامه ای هست که حدود یک ماه و نیم برای ایشان ارسال شده و ما امروز روی صفحه ی فیس بوکی کمپین بین المللی دفاع از استاد طاهری، این نامه را متن فارسی و انگلیسی اش را گذاشتیم، که آنجا در جریان قرار دادیمشان و مشغول پی گیری ها هستیم.

س- سپاسگزارم از آگاهی هایی که دادید….. برای شنوندگان به ویژه. … اگر سخنی برای پایان دارید در خدمتتان هستیم، اگر شعری از سروده های خودتان هست با کمال میل گوش خواهیم داد و میسپرم سخن پایان را به خودتان.

ج-بله، ممنون از لطفتان. بله من تقاضا می کنم از تمام فعالین حقوق بشر، داخل ایران و خارج از ایران، و مجامع حقوق بشر به ما کمک بکنند، با طرح این خواسته که استاد طاهری باید روئیت بشوند. حتی اگر اینها ادعا می کنند که حکم اعدام داده اند، باید (قبل از این اعدامی که این ها ادعا می کنند) استاد طاهری دیده شوند تا یکی دیگر را به جای ایشان نگذارند..و اگر هم که ادعا می کنند که می خواهند حکم تبرئه به ایشان بدهند خوب باز هم باید دیده بشوند. به هر حال به ما کمک بکنند (مجامع و فعالین)تا ثابت بشودکه این اخبار دروغ هست (و تاریخ رفتن ایشان…)تا جلوی یک تحریف تاریخی گرفته بشود….

عشق، معنایش پرش با بال اوست

یک جهش در سایه ی اقبال اوست

عشق، معنایش ندیدن خویش را

هر چه من دارم تمامش مال اوست

س- سپاسگزار هستم از مهرتان. زیبا بود. و باز هم رادیو فرهنگ در خدمت دوستان، آزادی خواهان، و این را هم بگوییم که از تمام دگر اندیشان، شرایطی که دارند ما حمایت می کنیم و برای آزادیشان در تلاش هستیم. به مهر و شادی میسپارمتان. سلام به یاران برسانید.

 

ج-ممنون و متشکر از شما، در پناه حق باشید. خدانگهدار.

منبع :حلقه نیوزنظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.